Zwiększamy liczbę miejsc w szkołach średnich w Gdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Zwiększamy liczbę miejsc w szkołach średnich w Gdyni

20
lipiec
Zwiększamy liczbę miejsc w szkołach średnich w Gdyni

Trwa rekrutacja do szkół średnich, w tym roku może być ona wyjątkowo trudna – do egzaminów przystąpiło więcej ósmoklasistów niż w latach ubiegłych, a gdyńskie szkoły, ze względu na wysoki poziom stały się bardzo popularne wśród uczniów z ościennych miejscowości. Gdynia wychodzi naprzeciw tym potrzebom, zwiększając liczbę oddziałów w szkołach średnich.

Już w czwartek gdyńskie szkoły średnie ogłoszą listy pierwszoklasistów zakwalifikowanych do przyjęcia. W tym roku zadanie to nie jest łatwe – gdyńscy absolwenci szkół podstawowych dobrze zdali egzamin ósmoklasisty i w dużej części legitymują się wysokimi notami na świadectwach. Zainteresowanie naszymi liceami i technikami jest bardzo duże, nie tylko ze strony gdynian..

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty w Gdyni są wyższe niż średnia województwa czy kraju. Cześć naszych absolwentów może pochwalić się również bardzo dobrymi świadectwami, na co zwracają uwagę członkowie komisji rekrutacyjnych. Nie brakuje również laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych.

– Nic dziwnego, skoro w Gdyni mamy bardzo dobre szkoły – nie tylko pod względem jakości nauczania, ale również możliwości rozwoju pasji i zainteresowań – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Wiemy, jak wielu uczniów chce się dostać do wymarzonego liceum, dlatego zdecydowaliśmy się na zwiększenie liczby oddziałów w klasach pierwszych – w ubiegłym roku było ich 38, w liceach, w nadchodzącym planujemy uruchomienie o 10 więcej, czyli 48. Podobnie w technikach – było 24, będzie o 7 więcej. Cieszy nas to, że rośnie zainteresowanie ofertą techników. To doskonała opcja dla wszystkich, którzy mają już konkretne plany na przyszłość i chcą jak najszybciej zacząć ich realizację. Decyzję o otwarciu jeszcze trzech dodatkowych klas podjęliśmy dzisiaj, tuż przed ogłoszeniem list przyjętych, w szkołach, które cieszą się dużym zainteresowaniem, i których rozbudowana dokonana w ostatnim czasie pozwala na przyjęcie większej ilości uczniów. Są to Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, Zespól Szkół Chłodniczych i Elektronicznych oraz VII Sportowe Liceum.

Dodatkowe klasy zostały utworzone w większości gdyńskich liceów: I ALO, II LO, III LO, V LO, VI LO, IX LO, XIV LO i XVII LO, oraz w cieszących się największym zainteresowaniem technikach.

W naszym mieście, absolwenci ósmych klas szkół podstawowych mogli w tym roku składać dokumenty aż do pięciu szkół średnich, konieczne było tylko ustalenie preferencji. Prym w pierwszym wyborze wiodą licea, ale każdego roku w Gdyni, coraz większym zainteresowaniem cieszą się również technika i szkoły branżowe.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek