Rewelacyjne wyniki matur #wGdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Rewelacyjne wyniki matur #wGdyni

08
lipiec
Rewelacyjne wyniki matur #wGdyni

Początek lipca to dla wielu młodych ludzi ważny czas. Maturzyści i absolwenci szkół podstawowych otrzymują wyniki matur i egzaminów ósmoklasisty. Dowiadują się też, do której szkoły ponadpodstawowej czy wyższej udało im się dostać. Gdyńscy maturzyści mogą być dumni, bo egzamin dojrzałości zdali rewelacyjnie.

Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych egzaminu maturalnego w województwie pomorskim w terminie głównym w 2022 roku przystąpiło blisko 17 tysięcy tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych czyli: liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia z blisko 270 tysięcy przystępujących w całej Polsce.

– Tradycyjnie w Gdyni osiągnęliśmy bardzo dobry poziom zdawalności. Cieszę się, że tak wielu młodych ludzi zdecydowało się na rozwijanie się pod żaglami Gdyni. Od wielu lat całe nasze środowisko edukacyjne pracuje nad tym, aby nasze szkoły nie tylko kształciły młodych ludzi, ale dbały również o stworzenie im wyjątkowego klimatu do nauki. Mimo trudnych przejść ostatnich lat – pandemii i nauki zdalnej, wybuchu wojny w Ukrainie, młodzi świetnie poradzili sobie z organizacją nauki w nowej rzeczywistości, czego dowodem są rewelacyjne wyniki egzaminów dojrzałości – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia i dodaje: – Z całego serca gratuluję i życzę wszystkim dalszych sukcesów w dorosłym życiu oraz odważnego spełniania marzeń. Szczególne podziękowania kieruję na ręce rodziców i całej gdyńskiej kadry oświatowej. Bez Waszego zaangażowania nie byłoby takich rezultatów.

Zdawano trzy obowiązkowe przedmioty w zakresie podstawowym – polski, matematykę i język obcy nowożytny i jeden dodatkowy w zakresie rozszerzonym. W części ustnej, podobnie jak w ubiegłym roku, uczestniczyli tylko ci, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z takiego egzaminu w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. W województwie pomorskim do egzaminu dojrzałości nie przystąpił żaden absolwent – obywatel Ukrainy, który do Polski trafił po wybuchu wojny w Ukrainie. W całym kraju zdecydowało się na to raptem 34 uczniów z Ukrainy.

Wyniki matur w Gdyni 2022
Do matury w 2022 roku przystąpiło 2506 uczniów ze szkół publicznych i prywatnych. 1595 osób zdawało egzamin dojrzałości w gdyńskich liceach, w tym liceach publicznych 1515 osób, 505 osób zdawało w technikach, z czego 453 w technikach publicznych. W części ustnej uczestniczyli tylko ci, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z takiego egzaminu w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Maturę zdało 2489 absolwentów czyli zdawalność w Gdyni wyniosła 84 procent.

Zdawalność z poszczególnych przedmiotów wyglądała następująco – język polski 97 procent, matematyka 85 procent, język angielski 97 procent. Wśród języków obcych oprócz najpopularniejszego angielskiego, który zdawało 2456 osób, młodzi wybierali także niemiecki (19 osób – zdawalność 100 procent), francuski (13 osób – zdawalność 100 procent). Najpopularniejszym zdawanym przedmiotem rozszerzonym był język angielski, który zdecydowało się zdawać 2052 uczniów, średni wynik to 72 procent. Matematykę rozszerzoną zdawało 897 osób, 41 procent to średni wynik. Kolejnym popularnym przedmiotem na poziomie rozszerzonym była geografia, którą wybrało 545 osób – średni wynik 45 procent.

Stuprocentową zdawalność miały gdyńskie licea samorządowe: II, III, VI, X oraz XIV. Również Liceum Katolickie im. JP II może pochwalić się takim wynikiem. XVII LO ma zdawalność na poziomie 97%, a o jeden punkt procentowy niżej stoi IX LO oraz Technikum Elektroniczne (wchodzące w skład „Chłodniczaka”). Przypomnijmy, że w ubiegłym roku maturę w Gdyni zdało 81 procent absolwentów z 2453 osób podchodzących do niej.


 
Wyniki matur na Pomorzu i w Polsce 2022
Na Pomorzu w 2022 roku 76,4 procent absolwentów szkół ponadpodstawowych zdało maturę, w skali kraju ten wskaźnik wyniósł 78,2 procent. W liceach ogólnokształcących naszego województwa zdało maturę 8 545 – 81,7 procent przystępujących, a w technikach 4 427 czyli 67,9 procent przystępujących do egzaminów osób.

16,9 procent pomorskich uczniów, którzy nie zaliczyli egzaminu z jednego przedmiotu, może poprawić go jeszcze w sierpniu tego roku. 6,7 proc. uczniów nie zdało z więcej niż jednego przedmiotu. W przyszłym roku mają szansę poprawić wynik. W 2021 roku maturę w pomorskim zdało 71,5 procent maturzystów, a rok wcześniej o 0,1 procenta więcej.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek