Zuzanna i Oliwier ze stypendium im. Macieja Pawlickiego - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Zuzanna i Oliwier ze stypendium im. Macieja Pawlickiego

13
grudzień
Zuzanna i Oliwier ze stypendium im. Macieja Pawlickiego

W III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni odbyło się spotkanie, na którym zostały wręczone wyjątkowe stypendia im. Macieja Pawlickiego za osiągnięcia w nauce.

Stypendiami zostali uhonorowani: Zuzanna Ossowska, znakomita informatyczka, laureatka i medalistka wielu olimpiad informatycznych, w tym zdobywczyni złotego medalu na I Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt w Zurichu oraz Oliwer Wirkus, wybitny znawca ekonomii, laureat i finalista konkursów i olimpiad wiedzy ekonomicznej, zdobywca srebrnego medalu na IV Międzynarodowej Olimpiadzie Ekonomicznej na Łotwie – oboje z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Zuzanna jest też wieloletnią stypendystką miasta Gdyni. Stypendium Seattle Gdynia Sister City Association (SGSCA) oraz Stowarzyszenie Absolwentów Gdyńskiej Trójki (SAGT) jest ufundowane przez Paula Dobosza dla upamiętnienia Macieja Pawlickiego. Zdolnym „trójkowiczom” wręczyli dyplomy stypendium SGSCA@SAGT rodzice Macieja, państwo Ewa i Jerzy Pawliccy.

– Maciej Pawlicki był niezwykle empatycznym i zaangażowanym młodym człowiekiem. Niestety pożegnaliśmy go zbyt szybko.– mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia –  Jego postawa, upamiętniona poprzez stypendium jego imienia, może stać się inspiracją dla kolejnych pokoleń młodzieży. Tym bardziej, że w naszym mieście mamy zdolnych uczniów, którzy z powodzeniem łączą naukę z rozwijaniem swoich pasji. A przy tym wszystkim nie zapominają o empatii i pomocy drugiemu człowiekowi.

Te stypendia to wyróżnienie wyjątkowe. W 2018 r. uczniowska grupa warsztatowa Gdynia Business Week i opiekun tej grupy – Paul Dobosz postanowili uhonorować zmarłego przyjaciela poprzez ustanowienie Stypendium im. Macieja Pawlickiego – wyjątkowego uczestnika Gdynia Business Week.

Maciej Pawlicki odszedł nagle w wieku zaledwie 19 lat. Nagła choroba i śmierć przerwały jego plany i marzenia. Ukończył Szkołę Podstawową im. X. Czernickiego na Pogórzu, gdyńskie Gimnazjum nr 1 oraz X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni. Jako uczeń X LO uczestniczył w szkoleniach w zakresie przedsiębiorczości w ramach kilkudniowych Gdynia Business Week, cyklicznym projekcie organizowanym od kilkunastu lat przez Stowarzyszenie Miast Siostrzanych Gdynia-Seattle i Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gdyni. Zajęcia projektu prowadzone były m.in. przez amerykańskich instruktorów biznesu ze stanu Waszyngton, w tym m.in. przez Paula Dobosza. Uczestnicząca w wydarzeniu młodzież z różnych szkół ponadgimnazjalnych Gdyni, w tym z X LO i III LO, a bywało, że i z innych krajów,  zakwaterowana była w internacie „trójki”, a zajęcia odbywały się w salach dydaktycznych III LO.

Jako uczeń Maciek dał się poznać jako otwarty, energiczny, pełen pomysłów chłopak. Fantastycznie z nim się rozmawiało. Swoich rozmówców potrafił natchnąć do wielu mądrych przemyśleń i działań dla dobra innych ludzi – mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej.

Maciej Pawlicki angażował się w wiele akcji społecznych i charytatywnych. Był harcerzem i wolontariuszem, młodym ratownikiem na Plaży Miejskiej w Gdyni oraz dawcą krwi, wspierał Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz organizował zbiórki żywności. Uwielbiał podróże i żeglarstwo, pasjonował się historią i lubił „Gwiezdne Wojny”. Brał udział w wielu konkursach i olimpiadach historycznych. Został laureatem olimpiady tematycznej z zakresu historii – ten sukces okazał się dla niego przepustką na studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jednak swoją przyszłość Maciej chciał związać z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni. Niestety życie napisało dla niego inny scenariusz. Spoczywa na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek