Razem czynimy dobro - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Razem czynimy dobro

10
grudzień
Razem czynimy dobro

Mimo pandemii, najmłodsi gdynianie nie zapominają o potrzebujących. Przed świętami Bożego Narodzenia we wszystkich gdyńskich przedszkolach i szkołach trwają akcje charytatywne.

Bez kontaktu bezpośredniego, z zachowaniem zasad obowiązujących obostrzeń przygotowują paczki: dla dzieci, starszych, chorych i zwierząt. Każde przedszkole i każda szkoła wybrała przynajmniej jedną instytucję, którą chce obdarować, bądź włączyła się do już istniejących zbiórek.

– W gdyńskich szkołach pracują wrażliwi i empatyczni nauczyciele, to oni pokazują dzieciom, że nie tylko w okresie świątecznym należy myśleć o innych: słabszych, potrzebujących, mniej obdarowanych przez los – Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – To niezwykle ważny aspekt pracy wychowawczej, zależy nam bowiem, aby dzieci wyrosły na ludzi wrażliwych na los innych i gotowych do niesienia pomocy.

Szlachetna paczka łączy ludzi

Maluchy z Przedszkola nr 50 w Gdyni w tym roku po raz pierwszy przygotowują szlachetną paczkę. Prezenty, które pomagali im pakować nauczyciele są większe od nich samych. Wszystkie trafią do rodziny, którą wspólnie wybrali.

Szlachetna paczka to również wspólna akcja Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Gdyni.

– Aby zostać darczyńcą Szlachetnej Paczki musimy spełnić cztery warunki – mówi Joanna Omilian, nauczycielka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 – Za nami dwa pierwsze kroki. Wybraliśmy osobę, której możemy pomóc. Jest nią pan Stanisław z okolic Żukowa, wdowiec. Ma on skromne oczekiwania. Główną potrzebą jest ogrzanie domu. Chcemy zgromadzić środki na zakup opału. Potrzebujemy około 3 tysięcy PLN. Zebraliśmy grupę koordynującą akcję w szkole. Z inicjatywą wyszła prężnie działająca Rada Rodziców, a natychmiast z zaangażowaniem do pomysłu podszedł Samorząd Uczniowski. Przewodniczący Rady Rodziców osobiście we wtorek i środę będzie zbierał pieniądze do puszki. Dbając o bezpieczeństwo, udostępniamy możliwość dokonywania wpłat on-line na konto. W przedsionku szkoły będziemy gromadzić środki czystości i trwałą żywność przyniesioną przez uczniów, ich rodziców i mieszkańców Karwin. Musimy zdążyć do 10 grudnia! Wierzymy, że się uda! W piątek Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców zajmą się wielkim pakowaniem, a następnie przewiezieniem naszego prezentu do magazynu Szlachetnej Paczki. Być może w niedzielę przekażemy wraz z koordynatorką akcji naszą “paczkę” Panu Stanisławowi.

Nie jest kolorowo

W Zespole Wczesnej Edukacji nr 1, akcji jest kilka – tak, aby każdy uczeń i nauczyciel znalazł coś dla siebie. Udział w zbiórce „Nie jest kolorowo” to już tradycja w Szkole Podstawowej nr 45. Akcja prowadzona jest przez Stowarzyszenie Traugutt.org, a pomoc trafia do polskich szkół za wschodnią granicą, w których większość dzieci potrzebuje kredek, zeszytów, piórników, mazaków, bloków rysunkowych, plecaków, plasteliny, wycinanek, kolorowanek, czyli wszystkiego tego, co niezbędne do nauki i zabawy w pierwszych szkolnych latach.

– W naszej szkole mamy bardzo wrażliwych uczniów i nauczycieli – mówi Renata Pawlak, dyrektor Zespołu Wczesnej Edukacji nr 1 – Bierzemy udział w akcjach charytatywnych nie tylko w okolicach Bożego Narodzenia, ale przez cały rok. Od dawna już nasi nauczyciele proszą, aby zamiast kwiatów na zakończenie roku czy w Dzień Nauczyciela, przynosić datki, które potem trafiają do Hospicjum Bursztynowa Przystań. Teraz też zbieramy dary, zgodnie z listą, którą otrzymaliśmy od hospicjum. Nasze dzieci pamiętają też o zwierzakach z Ciapkowa. Dużym zainteresowaniem cieszy się również akcja „Na święta nie o sms, ale o kartce pamiętaj”. Przygotujemy również paczki dla zaprzyjaźnionej placówki opiekuńczo-wychowawczej, która znajduje się w rejonie działania szkoły.

Dodajmy, że VI Liceum Ogólnokształcące prowadziło w tym roku zbiórkę na rzecz Fundacji „Rodzina bez granic”. Niektóre szkoły już rozpoczęły przygotowania do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która, jak co roku, zagra także w Gdyni.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek