Znamy wyniki egzaminów ósmoklasistów - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Znamy wyniki egzaminów ósmoklasistów

02
lipiec
Znamy wyniki egzaminów ósmoklasistów

Poznaliśmy wyniki egzaminów uczniów klas ósmych z Gdyni. Pierwszy test w życiu gdynianie zdali doskonale na tle województwa i kraju.

Tegoroczne egzaminy ósmoklasistów były zdecydowanie inne niż te, do których przywykliśmy. Odbywały się w cieniu pandemii. Uczniowie przez zdecydowanie większą część roku szkolnego uczyli się zdalnie i dopiero tuż przed egzaminem wrócili na zajęcia do szkół. Tym bardziej należy docenić ciężką pracę ich samych i gdyńskiej kadry pedagogicznej w dobrym przygotowaniu młodzieży do pierwszego testu w życiu. Gdyński samorząd także wspierał w tym trudnym czasie uczniów, nauczycieli i rodziców wdrażając specjalny program działań edukacyjnych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia – Egzamin ósmoklasistów gdynianie zdali doskonale na tle województwa i kraju. Serdecznie gratuluję i życzę każdemu dostania się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

Do egzaminu przystąpili ósmoklasiści z 40 gdyńskich szkół podstawowych – 1918 uczniów ze szkół publicznych i 86 uczniów ze szkół niepublicznych. Każdy z uczniów musiał podejść do trzech egzaminów – z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego. Zdecydowanie najpopularniejszy był język angielski. I zmagania z tym językiem wypadły gdynianom świetnie ze średnim wynikiem 78% (przy 65% w województwie pomorskim i 66% w kraju). Z kolei z języka polskiego osiągnęli średni wynik 64% (przy 58% w województwie pomorskim i 60% w kraju). Najsłabiej wypadł egzamin z królowej nauk – matematyki. Gdynianie zdali ją ze średnim wynikiem 55% (przy 46% w województwie pomorskim i 47% w kraju). Część uczniów w Gdyni wybrała też język niemiecki – i tu osiągnęli średni wynik 44%.

Z analizy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z zadaniami z języka polskiego, które sprawdzały umiejętność odbioru tekstu kultury i wykorzystania zawartych w nim informacji. Dobrze też opanowali dobieranie modelu matematycznego do sytuacji praktycznej oraz znajomość funkcji językowych w angielskim.

Teraz gdyńskich absolwentów podstawówek czeka dokończenie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła termin przekazania zdającym zaświadczeń oraz informacji na dzień 9 lipca 2021 roku.

Dodajmy, że ósmoklasiści przygotowujący się do wyboru szkoły ponadpodstawowej mogli skorzystać z dodatkowych godzin nauki w ramach przyznanych przez gdyński samorząd grantów, Akademii Ósmoklasisty oraz wsparcia doradców zawodowych z poradni psychologiczno – pedagogicznych w Gdyni, Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni, Fundacji Gospodarczej i w ramach projektu „Na fali dobrych wyborów zawodowo-edukacyjnych”. Uczestniczyli również on-line w Gdyńskiej Giełdzie Szkół oraz Gdyńskiej Giełdzie Zawodów. Mieli również do dyspozycji 82-stronicowy informator zawierający ofertę edukacyjną gdyńskich szkół ponadpodstawowych, telefon wsparcia oraz czat „Co u Cb”.

Gdyński samorząd w trosce o komfort pracy uczniów i nauczycieli zadbał również o zakup potrzebnego sprzętu do zdalnej nauki. Nauczyciele i dyrektorzy gdyńskich placówek oświatowych mieli również zapewniony dostęp do indywidualnych konsultacji psychologicznych/coachingowych oraz warsztatów z zakresu przeciwdziałania samobójstwom oraz profilaktyki uzależnień cyfrowych.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek