Menu górne

Kategoria

Wyjątkowe szkoły średnie w Gdyni

Wyjątkowe szkoły średnie w Gdyni

// fot. Filip Śmigielski

II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza jest jedyną w Gdyni szkołą – Ambasadorem Parlamentu Europejskiego. To wyjątkowa szkoła średnia, ale równocześnie jedna z kilkunastu doskonałych szkół średnich w Gdyni.

Anna Ćwiklińska-Rutka jest nauczycielką w „Dwójce” i autorką wielu realizowanych tam programów autorskich, głównie z zakresu prawa i dyplomacji. Rewelacyjnych szkół średnich jest jednak w Gdyni więcej, każda z nich ma swój indywidualny i niepowtarzalny styl. Uczą w nich wyjątkowi nauczyciele.

– Jesteśmy niezwykle dumni z naszych szkół średnich, w których uczniowie z dobrym skutkiem biorą udział w olimpiadach nie tylko w kraju, ale również coraz częściej poza jego granicami – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – „Dwójka” jest autorem wielu genialnych inicjatyw, jak na przykład Dzień Prawnika okazja do spotkania z tymi osobami, które, ukończyły prawo, które pracują w zawodzie, radcami, prokuratorami, osobami które mogą powiedzieć o przyczynach, dlaczego wybrali taką ścieżkę.

 

W styczniu 2024 r. odbyła się już 26. edycja rankingu liceów i techników „Perspektywy”, który analizuje wyniki szkół na podstawie rzetelnych danych dotyczących m.in. egzaminów i olimpiad przedmiotowych. W tym roku twórcy rankingu przyjrzeli się wynikom 1431 liceów ogólnokształcących i 1231 techników. Nie wszystkie bowiem spełniają kryteria, aby znaleźć się w rankingu. Muszą to być szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

 

Jak wygląda ranking jeżeli chodzi o szkoły z Gdyni? „Trójka” jest na najwyższej pozycji w województwie i 5. miejscu w kraju. W Złotej Setce, na pozycji 97. w kraju i 7. w województwie plasuje się VI Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Sierpińskiego. Tuż za Złotą Setką, na 127. pozycji w kraju i 9. w województwie jest II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza.

 

Licealiści z „Dwójki” coraz częściej są bezkonkurencyjni i reprezentują nasze miasto na konkursach prawniczych nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Tak było niedawno w  Campulung, w Rumunii, podczas Międzynarodowych Zawodów Prawniczych (International Moot Court) 2023. Młodzież z klas o profilu prawniczym w II Liceum czterokrotnie już uczestniczyła w Międzynarodowych Zawodach Prawniczych odbywających się co dwa lata w Hadze, a będących jedynymi tego typu zawodami na świecie.

 

– Dwukrotnie zaś, przy wsparciu Urzędu Miasta Gdyni i patronacie Pana Prezydenta byliśmy organizatorami bliźniaczego wydarzenia, czyli Baltic Moot Court (w latach 2013 i 2015) w Gdyni – mówi Anna Ćwiklińska-Rutka, nauczycielka, będąca opiekunem polskiej ekipy. – W roku 2020 amerykańskie stowarzyszenie Justice Resource Centre zorganizowało edycję światową w Gdyni, przy współpracy z Urzędem Miasta Gdyni i II Liceum im. Adama Mickiewicza.

 

W Moot Court Europe w Rumunii w 2017 roku nasza gdyńska drużyna wygrała zawody, w finale pokonując młodzież z Rosji. W roku 2019 byliśmy zaś finalistami, ustępując drużynie z Rumunii.

// fot. Filip Śmigielski

 

 

W tym roku w konkursie będą uczestniczyć uczniowie z takich krajów jak: Rumunia, Bułgaria, Północna Macedonia, Słowacja, Niderlandy, a także Królestwo Eswatini.

 

Ostatnio szkoła otrzymała Certyfikat Jakości nauczania przyznany przez Ministerstwo Edukacji Francji. Prestiżowe wyróżnienie otrzymują wyłącznie szkoły z Europy z najwyższą jakością nauczania. II LO jest jedyną szkołą z takim certyfikatem na Pomorzu, a Gdynia jednym z sześciu miast w kraju, które może poszczycić się szkołą z francuskim certyfikatem.

 


Wróć do listy Następny wpis