Wszystko dla gdyńskich nauczycieli
Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli jest uważny za jedną z najprężniej działających tego typu instytucji w naszym kraju. Na pewno jest również jednym z najbardziej innowacyjnych ośrodków działających na rzecz edukacji – projekty, które powstają w Gdyni, budzą coraz większe zainteresowanie w innych miastach.
– Siłą gdyńskiej edukacji jest innowacyjność oraz szybkie reagowanie w zależności od potrzeb – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – W Gdyni robimy z każdym rokiem więcej, aby nasza edukacja była nowoczesna, wspierająca, wybiegająca w przyszłość, aby młodzi gdynianie mieli dobry klimat do nauki. Aby tak się działo, niezbędni są liderzy, osoby z wizją, którzy nadają naszym działaniom nowy kierunek. Tak właśnie jest w przypadku specjalistów z Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, którzy nie ustają w podnoszeniu standardów dla środowiska edukacyjnego.
Tylko w ciągu roku specjaliści z GODN szkolą w certyfikowanym systemie blisko 4 tysiące nauczycieli z województwa pomorskiego. To setki spotkań dokształcających dla rad pedagogicznych, dziesiątki konferencji, w których udział biorą setki uczestników.
– Nowością w ubiegłym roku szkolnym było dla nas zaangażowanie się w działania w ramach Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF – mówi Wojciech Jankowski, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. – Postawiliśmy na wsparcie psychologiczne dla tych, którzy tego wsparcia udzielają uczniom czyli psychologów i pedagogów szkolnych. Znaleźli się oni w trudnej sytuacji w związku z gwałtownym napływem do szkół dzieci z doświadczeniem uchodźczym. Udało nam się stworzyć rodzaj platformy dla specjalistów, będącej miejscem wymiany doświadczeń, zdobywania nowej wiedzy oraz nowych narzędzi przydatnych w pracy z dziećmi i młodzieżą z problemami psychicznymi. Obecnie mamy w Gdyni rozbudowane działania w zakresie wsparcia dla specjalistów, co na pewno jest unikalne w skali kraju.
Kolejną ważną dziedziną działań GODN są warsztaty, które mają na celu przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu wśród nauczycieli. W całej Polsce jest to jeden z największych obecnie problemów społecznych w oświacie i przyczyna odchodzenia z zawodu pedagogów.
Mimo, że z założenia GODN skupia się na wspieraniu nauczycieli, od niedawna oferuje także wsparcie dla dzieci i młodzieży. To właśnie z inicjatywy Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Biura ds. Jakości Życia UM powstała w Gdyni Sobotnia Szkoła Ukraińska, która jest drugą tego typu placówką w kraju.
Wsparcie oferowane przez specjalistów współpracujących z GODN dotyczy nie tylko dzieci pochodzenia ukraińskiego, ale wszystkich, którzy znajdują się w kryzysach psychicznych. Jest ono prowadzone w ramach gdyńskiego projektu Kręgi na Wodzie, realizowanego wspólnie z Centrum Medycy w Sercu Gdyni, który nie tylko oferuje wsparcie dla młodzieży, ale także dla rodzin i nauczycieli osób z kryzysem suicydalnym.
Działania GODN prowadzone są niezwykle szeroko.
– Nie rejestrujemy darmowych konsultacji indywidualnych (telefon, mail, rozmowy w pracy) – tych jest bardzo dużo – dodaje dyrektor Jankowski.- Mamy 32 doradców, uwzględniając 200 dni pracujących i zakładając jedną konsultację dziennie przez jednego doradcę już wychodzi 6400 porad. Myślę, że w rzeczywistości jest tego dużo więcej. Dochodzą do tego sieci współpracy przedmiotowców, publikacje specjalistyczne. Uczestniczymy także w ocenach pracy nauczycieli, odwołaniach od oceny i innych wydarzeniach oświatowych. Jesteśmy oprócz tego współorganizatorami szeregu wydarzeń w temacie szkolenia nauczycieli.
Gdyńscy pedagodzy nie wyobrażają sobie już pracy bez wsparcia GODN.
– To profesjonaliści, którzy reagują bardzo szybko, budzą duże zaufanie w środowisku i są niezwykle skuteczni – zdradzają nauczyciele.