Wspólnie z UNICEF, dla każdego dziecka
Prawie trzydzieści dwa miliony złotych – takie wsparcie trafi do Gdyni z Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Pieniądze są przeznaczone dla młodych, których dotknęła wojna w Ukrainie. To zaś oznacza nie tylko małych uchodźców, ale wszystkie gdyńskie dzieci i młodzież, które zmuszone są mierzyć się z nową, trudną rzeczywistością.
Przedstawiciele UNICEF są bardzo zainteresowani tym, jak realizowane są działania, które organizacja finansuje, dlatego chętnie odwiedzają nasze miasto. W tym tygodniu gościliśmy Franceso Calagno, Aleksandrę Dudę, Ali’ego Osman Dizman, Sylwię Goławską, Paulę Groszczyńską i Dorotę Luba.
– Obecnie w Gdyni praktycznie każdego dnia poszerza się oferta na rzecz dzieci. To bardzo ważne aby podkreślić, że wszystkich dzieci mieszkających w Gdyni, niezależnie od ich pochodzenia – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Dzięki współpracy z tak ważnym partnerem, jakim jest UNICEF, możemy objąć wsparciem coraz większą liczbę najmłodszych i młodzieży. Jest dla nas bardzo ważne, aby wszyscy mieszkańcy Gdyni, a także te osoby, które chcą się związać z miastem na dłużej, czuły się tu jak najlepiej. Szczególną troską otaczamy w Gdyni najmłodszych.
Kilka dni wcześniej nasze miasto odwiedziły Milena Harizanova, Chief Child Protection z biura UNICEF w Warszawie i Aleksandra Mosiołek z biura w Gdańsku, które interesowało wsparcie z zakresu pomocy społecznej.
– Wojna w Ukrainie trwa już niemal rok. Od czasu jej rozpoczęcia do Gdyni przybyło wielu jej obywateli, a dla części z nich miasto stało się nowym domem – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Nieustannie staramy się pomagać naszym gościom zarówno bezpośrednio, jak i udzielając wsparcia poprzez niezbędne informacje. Dostęp do tych zapewniają również organizacje, które od samego początku konfliktu zbrojnego są zaangażowane w pomoc tym, którzy z dnia na dzień musieli opuścić swój dom. Dzięki zaangażowaniu UNICEF nasze wsparcie wciąż rośnie.
Które działania prowadzone w naszym mieście szczególnie interesują UNICEF? Okazuje się, że przedstawiciele tej organizacji bacznie przyglądają się wszystkim projektom. Zespół Franceso Calagno był bardzo zainteresowany przebiegiem „Akcji Zima” w szkołach, wsparciem w przygotowaniach do egzaminów i wszystkimi innymi działaniami, związanymi ze środowiskiem edukacyjnym.
– Poza raportowaniem postępów w projektach, ważne dla nas było, aby nasi goście wysłuchali opinii najbardziej zainteresowanych czyli uczniów, nauczycieli i dyrektorów szkół – podkreśla Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierownik Samodzielnego Referatu ds. Jakości Życia UM Gdyni oraz koordynator współpracy z UNICEF w Gdyni. – Stąd też wizyta naszych gości w Szkole Podstawowej nr 21, gdzie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Gdyński Zespół Wsparcia dla Oświaty oraz zajęciach „Wgraj się”. Przedstawiciele UNICEF byli też bardzo zainteresowani opiniami dyrektorów i nauczycieli, dlatego spotkali się z Krzysztofem Jankowskim, dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 oraz odwiedzili II Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, gdzie miało miejsce bardzo owocne spotkanie z panią dyrektor Elżbietą Zarębą i gronem pedagogicznym liceum. Wszystkim pedagogom za bardzo cenne opinie i wskazówki serdecznie dziękujemy.
Z kolei Milena Harizanova i Aleksandra Mosiołek, przedstawicielki UNICEF spotkały się z dyrekcją i pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, odwiedzili jeden z Rodzinnych Domów Dziecka i Zespół Placówek Specjalistycznych, gdzie z funduszy UNICEF otwarto niedawno pokój doświadczania świata.
O wszystkich działaniach w partnerstwie z UNICEF informujemy na bieżąco na stronie Gdyni oraz mediach społecznościowych Gdyni Edukacyjnej.
tekst: Aneta Marczak, fot. Filip Śmigielski