Wito TV czyli „Szkoła Szczęścia” na Witominie - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Wito TV czyli „Szkoła Szczęścia” na Witominie

21
czerwiec
Wito TV czyli „Szkoła Szczęścia” na Witominie

W Szkole Podstawowej nr 35 w Gdyni właśnie kończy się wyjątkowy projekt. Dzięki finansowaniu gdyńskiego samorządu uczniowie mają szansę stanąć za kamerą i zrealizować swoje pomysły.

W ramach Szkolnego Programu Profilaktyki Uzależnień Szkoła Podstawowa nr 35 im. kpt. Stanisława Kosko oddała głos młodym. W mijającym roku szkolnym młodzi mieli okazję spróbować swoich sił jako filmowi twórcy. Przez cały semestr letni dwie klasy realizowały filmy we współpracy z fundacją Fordewind – Dom Filmowy w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego „Szkoła Szczęścia”.

– Nasi uczniowie często potwierdzają jak bardzo są kreatywni. W mieście filmu zawsze znajdzie się miejsce na realizowanie filmowych pasji przez młodych. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy ich w tym wspomóc przekazując środki na realizację warsztatów tego typu. Co zaskakuje w przypadku tej placówki to nie sama forma realizacji, ale tematyka – niezwykle odważna i dojrzała, za to zrealizowana z dystansem i wyczuciem – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Filmowa historia SP 35 i współpracy z Domem Filmowym trwa już tak długo, że pierwsi uczniowie, którzy uczestniczyli w tych filmowych projektach są już dorośli. Wcześniej zajęcia były organizowane z innych środków, a od dwóch lat finansowo w ich realizacji pomaga urząd miasta.

„A co się stanie, kiedy głos oddamy nastolatkom? Kiedy damy im narzędzia, poczucie sprawczości i pewność, że to co mówią jest dla nas ważne? Na te i inne pytania związane z dorastaniem, dojrzewaniem i rozwojem młodych ludzi staramy sobie odpowiadać codziennie” – czytamy w prezentacji efektów prac młodych.

W zajęciach wzięły udział dwie klasy – około 50 uczniów. Zanim przystąpili do realizacji materiałów odbyli profilaktyczne warsztaty podczas których poruszali ważne kwestie np. uzależnienia cyfrowego czy bezpieczeństwa wizerunku w sieci. Zajęcia warsztatowe poprzedzające fazę nagrywania, pozwalają wyzwolić w młodych ludziach twórczą energię, omawiają na nich rzeczy ważne oraz pomagają zmierzyć się z trudnymi emocjami i sytuacjami, które spotykają nas w życiu. Jak już uczestnicy wsłuchają się w siebie i w to, o czym chcieliby powiedzieć za pomocą obrazu kręcą filmy profilaktyczne. Podopieczni SP 35 zostali podzieleni na mniejsze zespoły zajmujące się np. dźwiękiem, montażem, oświetleniem. Przy ogromnym wsparciu Pauliny Pohl i Kryspina Pluty uczniowie zamienili się w profesjonalnych filmowców.

– Musimy przyznać, że w tym roku powstało wyjątkowo dużo wspaniałych, mądrych filmów, a potencjał jaki wyzwoliła praca nad nimi mamy nadzieję nie zgaśnie i przyniesie kolejne świetne pomysły. Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie podzielili się z resztą świata naszą pracą. Niech filmy będą dla Was inspiracją do rozmów, działania i refleksji – mówi Justyna Domecka, koordynatorka projektu w Szkole Podstawowej nr 35.

W tym roku szkolnym uczniowie zrealizowali krótkie etiudy. Wśród nich znajdziemy np. film o tytule „Nastolatek” o dojrzewaniu, „Strajk” o inflacji i rosnących cenach w szkolnym automacie z przekąskami, „Wowa” o młodym surferze i „Weronika” o młodej skrzypaczce czyli prawdziwe historie dwójki uchodźców z Ukrainy.

Uczniowie SP35 mieli szansę wziąć udział w tym niezwykle kreatywnym przedsięwzięciu dzięki środkom przekazanym przez Wydział Edukacji Miasta Gdynia w ramach Szkolnego Programu Profilaktyki Uzależnień 2022/2023. Koszt zajęć to 24 tysiące złotych.

Wszystkie filmy można zobaczyć na stronie Domu Filmowego. W piątek, 23 czerwca filmy będzie można obejrzeć podczas pikniku sąsiedzkiego Witaminacja 2.0 odbywającego się przy ul. Widnej 8. Piknik trwa od 16.00, pokaz filmów zaplanowano na godz. 20.00.

fot. Szkoła Podstawowa nr 35 im. kpt. Stanisława Kosko oddała głos młodym – dwie klasy realizowały filmy we współpracy z fundacją Fordewind – Dom Filmowy w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego „Szkoła Szczęścia”. Na zdjęciach uczniowie podczas realizacji nagrań // fot. Dom Filmowy


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek