Gdyńskie szkoły na żółto i na niebiesko - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdyńskie szkoły na żółto i na niebiesko

19
czerwiec
Gdyńskie szkoły na żółto i na niebiesko

Kończymy rok szkolny, który w całym kraju był rokiem wyjątkowym – w naszych szkołach pojawiło się kilka tysięcy dzieci z Ukrainy, stale rośnie również liczba dzieci z innych krajów. Gdyńska edukacja postanowiła podsumować te zmiany organizacją integracyjnych festynów – Dni Kultury Ukraińskiej. Sfinansował je dla naszych uczniów UNICEF.

 

Od kilkunastu już miesięcy, w naszych szkołach i przedszkolach, obok języka polskiego brzmi język ukraiński. Konflikt zbrojny u naszych sąsiadów wciąż trwa i nie widomo kiedy się skończy. Dzieci z doświadczeniem uchodźczym i ich rodzice coraz częściej znajdują w Gdyni swój dom na zawsze.

– Uczymy się żyć obok siebie, co dla niektórych gdynian może być nowe doświadczenie, ale dzięki naszej otwartości z pewnością damy sobie radę – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Jednak warto zdać sobie sprawę, że zmian nie da się już zatrzymać, nasze dzieci będą już żyć w wielokulturowym społeczeństwie. Badania naukowe pokazują, że często jest tak, iż obawiamy się tego co jest dla nas obce, nieznane. Dlatego mamy nadzieję, że Dni Kultury Ukraińskiej, które organizujemy w szkołach, pomogą nam poznać tradycje i dorobek kulturalny naszych sąsiadów. Warto jest czerpać od siebie nawzajem to co najlepsze. Dzięki współpracy z tak ważnym partnerem jakim jest UNICEF, możemy objąć wsparciem coraz większą liczbę najmłodszych. W Gdyni nie różnicujemy dzieci – na współpracy z UNICEF, choć z zasady kierowana ona jest dla dzieci z doświadczeniem migracyjnym, korzystają również gdyńskie dzieci, które poprzez swoich kolegów również zetknęły się z okrucieństwem wojny.

Dni Kultury Ukraińskiej organizuje w tym roku aż szesnaście gdyńskich placówek oświatowych, są to: Przedszkole nr 13, Przedszkole nr 59, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa nr 12, Szkoła Podstawowa nr 18, Szkoła Podstawowa nr 23, Szkoła Podstawowa nr 26, Szkoła Podstawowa nr 28 (ZSP 6), Szkoła Podstawowa nr 29, Szkoła Podstawowa nr 34, Szkoła Podstawowa nr 38, Zespół Wczesnej Edukacji nr 1, Szkoła Podstawowa nr 46 (ZSP 4), Zespół Szkół Specjalnych nr 17, Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących oraz Szkoła Muzyczna.

– Byłam na kilku z nich. To fantastyczne imprezy, na których dzieci i dorośli różnych narodowości zbliżają się do siebie – mówi Alicja Bajduszewska, koordynator SPILNO Gdynia, placówki integracyjnej dla mieszkańców miasta. – Rewelacyjny festyn odbywał się w „Ósemce”, gdzie panowała wspaniała atmosfera. Cudowanie było też oczywiście w bliskiej mojemu sercu Szkole Podstawowej nr 26.

W tej ostatniej placówce gorącej atmosfery nie zgasiła nawet ulewa.

– Deszcze trochę pokrzyżował nam plany, ale i tak było wspaniale – mówi Anna Pączek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26. – W naszej palcówce społeczność ukraińska jest naprawdę duża, dlatego też włączyliśmy rodziców do przygotowań: piekli ciasta, chwalili się swoim tradycyjnym haftem, sztuką plastyczną, powstał pomysł organizacji wspólnej wystawy. Takie wspólne działania są bardzo potrzebne w trudnych czasach, kiedy tak łatwo o brak tolerancji dla odmienności.

Bardzo poruszające były obchody Dni Kultury Ukraińskiej w Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących, gdzie młodzież ukraińska przygotowała film, w którym opowiadają o sobie. W innych szkołach aktywności przybierają różne formy. Mamy pikniki szkolne, festyny, konkursy, pokazy mody, aktywności kulinarne a nawet wystawy fotograficzne i pokazy filmów, które przybliżają najmłodszym kulturę Ukrainy. W tych wszystkich aktywnościach udział weźmie ponad 5,5 tys. dzieci – często całe szkolne społeczności.

Wszystkie działania zostały sfinansowane z udziałem środków Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

fot. Dni Kultury Ukraińskiej w Szkole Podstawowej nr 26 // fot. Filip Śmigielski


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek