Wielkie wsparcie dla ukraińskich dzieci - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Wielkie wsparcie dla ukraińskich dzieci

25
luty
Wielkie wsparcie dla ukraińskich dzieci

Nasze miasto od lat jest otwarte na obcokrajowców. Dowodem tego są działania, które podejmujemy również w gdyńskich placówkach oświatowych. Gdynia jest jednym z niewielu miast w Polsce, które wdrażają spójny i konsekwentny program dla dzieci z doświadczeniem migracyjnym.

 

– Te formy wsparcia cudzoziemców, które do tej pory rozwijaliśmy, w sytuacji kryzysowej, w jakiej znaleźli się nasi sąsiedzi, będą niezbędne. Jesteśmy gotowi na pomoc najmłodszym ofiarom tego konfliktu. W Gdyni od lat podkreślamy, że dzieci nie pozostaną bez pomocy. Szkoły, poradnie psychologiczno-pedagogiczne już działają, aby zapewnić w pierwszej kolejności wsparcie psychologiczne – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia i dodaje: – Z pewnością dzieci ukraińskie pojawią się w wielu placówkach w Gdyni. To będzie spore wyzwanie dla nauczycieli, pedagogów, psychologów i oczywiście dzieci. Ale mamy przygotowane mechanizmy pomocy edukacyjnej, które możemy rozszerzyć na wszystkie placówki. Jesteśmy jednym z niewielu miast w Polsce, które mają przygotowany program dla dzieci z doświadczeniem migracyjnym. Całe środowisko edukacyjne angażuje się teraz w zorganizowanie pomocy dla naszych ukraińskich uczniów.

Jak podaje Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gdyni, wg stanu na 24 luty 2022 roku, w przedszkolach oraz szkołach wszystkich szczebli, prowadzonych przez miasto jak i prywatnych, łącznie uczy się 474 osób pochodzących z Ukrainy. W szkołach, w których organem prowadzącym jest miasto Gdynia mamy 310 uczniów ukraińskich. W przedszkolach jest 13 uczniów, w szkołach podstawowych 227, w technikach 37, w liceach 23. Pozostałe osoby narodowości ukraińskiej uczą się najczęściej w niepublicznych szkołach policealnych (125 osób). Od wielu lat liczba dzieci ukraińskich w naszych szkołach wzrastała. Warto zauważyć, że w Gdyni uczą się uczniowie różnych narodowości, kolejną dużą grupą są uczniowie pochodzący z Białorusi, na terenie której stacjonują bądź przemieszczają się rosyjskie wojska.

Gdyńska Szkoła Podstawowa nr 26 współpracuje z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. To właśnie tam działają klasy przygotowawcze dla dzieci z doświadczeniem migracji. Obecnie do szkoły zapisanych jest 48 uczniów z doświadczeniem migracyjnym, w tym 38 z Ukrainy. Są trzy oddziały przygotowujące dzieci do dalszej nauki.

– Nad procesem nauczania uczniów z doświadczeniem migracji (UDM) w naszej szkole czuwa zespół ds. uczniów UDM oraz koordynator oddziałów przygotowawczych. W ramach współpracy uczniów i rodziców z kłopotami adaptacyjno-wychowawczymi wspiera psycholog rosyjskojęzyczny. Ponadto pracuje u nas Roksana Dubownik, asystentka językowo-kulturowa z Ukrainy, która pomaga uczniom na zajęciach oraz poza nimi. Wspiera też rodziców oraz nauczycieli pracujących w oddziałach. Joanna Samp-Szulc jest metodykiem nauczania, to u niej nauczyciele mogą zasięgnąć informacji jak uczyć dzieci z doświadczeniem migracyjnym, aby nauka była dla nich efektywniejsza – mówi Alicja Bajduszewska, dyrektor SP 26 i dodaje: – Nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich dzieci, chociaż byśmy chcieli, bo nie mamy tyle przestrzeni, natomiast wszystkie szkoły w Gdyni mogą liczyć na nasze wsparcie w postaci wiedzy.

Jak zauważa dyrektor Bajduszewska najważniejsze dla jej uczniów będzie teraz zapewnienie wsparcia psychologicznego:

– I to nie tylko dzieciom ukraińskim, ale również ich rówieśnikom wszystkich narodowości. Dzieci doskonale wiedzą, że trwa wojna, widzą jak zamartwiają się ich przyjaciele. My już zaplanowaliśmy na wtorek godziny wychowawcze, żebyśmy mogli o tym z najmłodszymi rozmawiać. Myślę, że ta pomoc będzie potrzebna we wszystkich szkołach.

 

– Jesteśmy już po pierwszych rozmowach jak zapewnić jak najszersze formy wsparcia. Odwołujemy inne działania, skupiamy się na konsultacjach psychologicznych przede wszystkim dla ukraińskich dzieci. Mamy olbrzymie wsparcie psycholog Anny Parfenovej, pochodzącej z Ukrainy. Pani Anna jest w poradni codziennie od 8.00 do 12.00. Ponieważ nasza siedziba jest na Obłużu, niedaleko jednostki wojskowej, widzimy też, że dzieci polskie są zaniepokojone. Z pewnością możemy pomóc szkołom w organizowaniu konsultacji czy nawet wizyt w szkole, bo nie ukrywajmy ta sytuacja może wpłynąć na wszystkie dzieci, niezależnie od narodowości – mówi Kornelia Szmigiel, wicedyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Gdyni.

Szkoły, a przede wszystkim ich uczniowie, mogą zgłaszać się też do dwóch pozostałych poradni psychologiczno-pedagogicznych, zgodnie z rejonem ich działania czyli:
PPP nr 1, mieszczącej się przy ul. Staffa 10
PPP nr 2, mieszczącej się przy ul. Chylońskiej 227


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek