Wielkie talenty sportowców z niepełnosprawnościami - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Wielkie talenty sportowców z niepełnosprawnościami

09
maj
Wielkie talenty sportowców z niepełnosprawnościami

Medaliści Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych / fot. Katarzyna Balcerzak

Wielkim sukcesem i licznymi medalami zakończył się XXIII Pomorski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, organizowany każdego roku przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy  nr 1 w Gdyni. Teraz młodzi sportowcy z niepełnosprawnościami przygotowują się do XII Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Włochy 2025.

Jak co roku w maju, tym razem na Narodowym Stadionie Rugby Klub Olimpiad Specjalnych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym nr 1 w Gdyni zorganizował turniej piłki nożnej, jedno z najważniejszych wydarzeń dla młodych sportowców z niepełnosprawnościami z regionu pomorskiego.
Klub to  najmniejsza komórka Stowarzyszenia Olimpiad Specjalnych zrzeszająca zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Turniej odbył się w ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych.

– Turnieje te wyłaniają zwycięzców, którzy będą reprezentować województwo na turnieju ogólnopolskim, ale niezależnie od tego budzą moc pozytywnych emocji – mówi Alicja Spica, dyrektor SOSW nr 1 w Gdyni. – Dla młodzieży z niepełnosprawnościami, która kocha sport, to często jedyne wydarzenie, na którym mogą zaprezentować swoje talenty. Podopieczni naszego ośrodka uwielbiają zajęcia wychowania fizycznego, które są oczywiście dostosowane do ich możliwości i prowadzone przez nauczycieli z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Mamy stuprocentową frekwencję na wychowaniu fizycznym. W tym roku nieco zmieniła się formuła rozgrywania turnieju piłki nożnej w ramach olimpiad specjalnych, i zwycięzcy naszego turnieju wezmą udział nie, jak do tej pory w zawodach ogólnopolskich, ale w XII Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Włochy 2025.

Ten turniej piłki nożnej cieszy się ogromną popularnością. W tym roku wzięło w nim udział 8 drużyn z całego województwa. Drużyny najpierw rozegrały mecze obserwowane, które pozwoliły stworzyć grupy o podobnej sprawności. W tych grupach walczyły o medale.

A oto wyniki:
Grupa A
I miejsce  – Bytów
II  miejsce – Czersk I
II miejsce –  Pelplin
IV miejsce – Malbork

Grupa B
I  miejsce – Uśnice
II miejsce – Czersk II
III miejsce – Gdynia
IV miejsce – Chojnice

Serdecznie gratulujemy!


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek