Wielkie święto w Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Wielkie święto w Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych

25
kwiecień
Wielkie święto w Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych

21 kwietnia w Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych miały miejsce trzy ważne w życiu placówki wydarzenia – Dni Otwarte, X Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Spedycji i jubileusz XX-lecia Technikum Transportowego.

Technikum Transportowe w Gdyni w tym roku skończyło 20 lat. Ten jubileusz był początkiem piątkowego dnia w Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych. Na uroczystość przybyło szerokie grono zaproszonych gości. Swoją obecnością uświetnili wydarzenie Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, Barbara Dembek-Bochniak, starszy wizytator z gdańskiego Kuratorium Oświaty, Agnieszka Kamińska-Klimczyk, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji UM Gdyni, przedstawiciele rady dzielnicy, a także grono wszystkich dyrektorów szkoły – obecnego i byłych, z dyrektorem Konradem Walczakiem na czele. Tradycyjnie przybyli dyrektorzy zaprzyjaźnionych i współpracujących placówek. Nie brakowało przedstawicieli firm, z którymi szkoła współpracuje – z branży transportowej, kolejowej, architektury krajobrazu. Stawili się absolwenci, często w roli przedstawicieli firm z branż powiązanych np. z koleją, emerytowani pracownicy i nauczyciele.

– Przez 20 lat swojego istnienia Technikum Transportowe przeszło wiele zmian. Poczynając od lokalizacji, po włączenie placówki w skład Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych, a w końcu zmiany w samym systemie edukacji. Nie przeszkodziły one w wykształceniu kolejnych pokoleń młodych ludzi i zbudowaniu mocnej pozycji wśród gdyńskich szkół – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Sama placówka pod nazwą ZSET funkcjonuje od 1 września 2016 roku. Rys historyczny szkoły przedstawił dyrektor placówki.

– Wszystko zaczęło się w 2002 roku. Wtedy to zakończył swą działalność Zespół Szkół Kolejowych, a rozpoczęło funkcjonowanie Technikum Transportowe. Pierwsze kierunki kształcenia jakie uruchomiono to technik drogownictwa, technik elektryk, technik transportu kolejowego. W 2003 roku do oferty szkoły dołączył nowy profil kształcenia w zawodzie technika spedytora. Kolejne lata przyniosły ze sobą rozwój szkoły i nowe, naówczas perspektywiczne, kierunki kształcenia. Zaczęliśmy kształcić techników logistyków i geodetów, aby w 2016 roku powrócić do korzeni i otworzyć kierunek technik transportu kolejowego. To także w tym roku doszło do ważnego wydarzenia, jakim niewątpliwie była przeprowadzka szkoły z Alei Zwycięstwa na ul. Morską 186. Technikum Transportowe wraz z pierwszym września 2016 roku wchodzi w skład nowo powstałego ZSET. Ofertę szkoły wzbogaciliśmy o dwie nowe specjalności technik architektury krajobrazu oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Od ubiegłego roku młodzi mogą kształcić się na kierunku technik automatyk sterowania ruchem kolejowym – relacjonuje Konrad Walczak, dyrektor Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych.

Podczas części oficjalnej uczniowie i nauczyciele wykonali krótki program artystyczny, a później zaproszono gości na poczęstunek. Ten dzień uczczono godzinami dyrektorskimi, czyli wolnym dla uczniów szkoły. Jednocześnie w szkole trwał X Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Spedycji, zapoczątkowany przez dyrektora Walczaka. Konkurs spotyka się z dużym zainteresowaniem szkół z całego województwa pomorskiego. Na konkursie co roku spotykają się uczniowie szkół z całego Trójmiasta i małego Trójmiasta, Tczewa, Malborka, Skórcza, Żukowa czy Kwidzyna. A dla tych, którzy dopiero szukają swojej nowej edukacyjnej drogi przygotowano tego dnia dzień otwarty szkoły. Uczniowie mogli zaznajomić się z profilami klas na jakie prowadzona jest rekrutacja w szkole i poznać wnętrza placówki.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek