Edukacyjne laury dla Gdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Edukacyjne laury dla Gdyni

25
kwiecień
Edukacyjne laury dla Gdyni

Aż cztery edukacyjne nagrody trafiły w ostatnim czasie do Gdyni! Nasze miasto po raz siódmy otrzymało tytuł Samorządowego Lidera Edukacji. To jednak nie koniec: Gdynia otrzymała także miano Lidera Jakości Kształcenia oraz Wyróżnienie Primus, które w tym roku trafiło wyłącznie do pięciu gmin w całej Polsce! Komisja doceniła również gdyńską Trójkę, przyznając jej tytuł Edukacyjnej Doskonałości.

„Samorządowy Lider Edukacji”, trwający od 2011 roku, to jeden z najważniejszych programów oceniających inwestycje w edukację w naszym kraju. Jego celem jest nagradzanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, wspierania młodzieży i współpracy ze środowiskami edukacyjnymi.
W tym roku jednym z ważnych kryteriów oceny, było również wsparcie dla dzieci i młodzieży z doświadczeniem uchodźczym.

– To prestiżowe wyróżnienie już po raz kolejny trafia do naszego miasta – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Jesteśmy dumni z tego, że nasze działania w zakresie edukacji docenia tak szacowne grono specjalistów. To najlepszy dowód na to, że w Gdyni doskonale rozumiemy czym jest misja, jaką jest kształtowanie charakterów przyszłych pokoleń. To wyzwanie, które staje przed każdą szkołą chcącą sprostać wymaganiom teraźniejszości i przyszłości. Musimy pamiętać, że edukacja jest taką wartością i takim obszarem, który musi się cieszyć szczególnym zrozumieniem, mimo trudnych finansowo czasów.

Droga do tytułu nie jest prosta – aplikacje, nadesłane przez samorządy poddawane są ocenie Kapituły, w której zasiadają wybitni specjaliści i naukowcy m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po tym samorządy przechodzą audyt, po którym kapituła przygotowuje rekomendacje do nagrody. W konkursie wygrywają samorządy szczególnie innowacyjne i nowatorskie w dziedzinie edukacji i nauki.

– Edukacja zawsze była, i niezmiennie pozostaje jedną z najważniejszych gdyńskich inwestycji – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – W tym roku po raz kolejny zostajemy laureatem Samorządowego Lidera Edukacji, to dowód na to, że nasze działania są wysoko ocenianie przez grono niezależnych audytorów. W Gdyni robimy z każdym rokiem więcej, aby nasza edukacja była nowoczesna, wspierająca, wybiegająca w przyszłość, aby młodzi gdynianie mieli dobry klimat do nauki. W tym celu działamy wspólnie jako całe środowisko Gdyni edukacyjnej.

Decyzja potwierdzająca nadanie certyfikatu „Samorządowy Lider Edukacji” podjęta została na podstawie audytu i opinii eksperckiej, przedstawionej przez pracujących niezależnie od siebie, recenzentów – członków Komisji Certyfikacyjnej, którzy bardzo dokładnie przeanalizowali inwestycje czynione przez samorząd na rzecz edukacji, zarówno jeżeli chodzi o poprawę warunków do nauki, jak również o innowacyjne programy, szansę na rozwój dla uczniów zdolnych oraz wsparcie dla wszystkich, którzy go potrzebują.

Certyfikat Edukacyjnej Doskonałości to wyróżnienie przyznawane w ramach Konkursu „Samorządowy Lider Edukacji”.

– W tym roku wybraliśmy dodatkowo grono najlepszych szkół i placówek oświatowych, które uhonorowaliśmy specjalną nagrodą – Certyfikatem Edukacyjnej Doskonałości – wyjaśniają przedstawiciele organizatora. Wśród najlepszych szkół w Polsce, znalazła się również gdyńska Trójka.

Nagrody dla samorządów najbardziej zaangażowanych w tworzenie edukacji przyszłości, przyznano w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek