Wielkie święto dzieci z UNICEF - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Wielkie święto dzieci z UNICEF

02
czerwiec
Wielkie święto dzieci z UNICEF

W Szkole Podstawowej nr 10 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego odbył się wielki piknik podsumowujący działania w ramach “Szkoły Otwartej” realizowanej przy wsparciu UNICEF, który jednocześnie był okazją do świętowania Dnia Dziecka.

W tym roku 19 gdyńskich szkół podstawowych uruchomiło zajęcia dodatkowe dla swoich uczniów w ramach „Szkół Otwartych”, które odbywały się przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Zajęcia rozpoczęły się w semestrze letnim. Aktywności kierowane były do dzieci, a w części szkół również do dorosłych. Koszt tego zadania to ok. 1,1 mln zł. Łącznie w szkołach z zajęć skorzystało około 3,3 tysiąca dzieci i dorosłych, w tym ponad tysiąc uczestników innej narodowości niż polska.

– Współpraca z UNICEF pozwoliła nam na realizację szeregu aktywności wspierających gdyńską edukację. Jedną z nich były właśnie Szkoły Otwarte. Jak pokazuje przykład SP 10 przekłada się to na budowanie bezpiecznych, zintegrowanych środowisk szkolnych uwzględniających potrzeby wszystkich naszych uczniów i włączających w to również rodziców i rodziny najmłodszych gdynian. Dlatego chciałbym podziękować wszystkim, którzy tak aktywnie wspierają działania realizowane we współpracy z UNICEF. Wasza praca i zaangażowanie przynoszą wspaniałe efekty – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Jedną ze szkół biorącą udział w aktywności była Szkoła Podstawowa nr 10 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. W szkole prowadzone było kilkanaście różnych aktywności. Od sportowych, przez artystyczne, po takie dla rodziców. Wszystkie w klimacie integracji całej społeczności szkolnych. Na zakończenie działań przygotowano wielkie święto – dla dzieci, rodziców, nauczycieli, również z okazji Dnia Dziecka.

– Dzisiejszy Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 10 jest dniem wyjątkowym bowiem zrobiliśmy dzisiaj piknik międzykulturowy, który całą społeczność szkolną łączy. Udało się wyzwolić energię nie tylko pracowników szkoły, dzieci ukraińskich, polskich, ale także co jest cudownym rozwiązaniem rodziców, którzy naprawdę wyjątkowo w tym roku wzięli udział w naszej pracy. Ten piknik międzykulturowy jest zwieńczeniem projektu prowadzonego ze środków UNICEF od pół roku. Zaplanowaliśmy, że po pół roku przeróżnych zajęć, które w szkole się działy, skierowanych do dzieci z Ukrainy, ale również mieszkańców Gdyni, zrobimy piknik, który zintegruje tą społeczność. I odnoszę wrażenie, oglądając i uczestnicząc w tym, że to zadanie się udało. No i powtarzam, że radość budzi nie tylko zadowolenie dzieci, ale aktywny udział rodziców, którzy nie tylko są obserwatorami ale uczestnikami i wykonawcami tego pikniku – mówi Marek Dąbkowski, dyrektor SP 10.

Wydarzenie w SP 10 rozpoczęło przekazanie symbolicznego klucza do szkoły przedstawicielom samorządu uczniowskiego. A potem przyszedł czas na zabawę. Atrakcje przygotowywano wspólnie przy udziale nauczycieli, rodziców, dzieci i partnerów wydarzenia. Były strefy relaksu z leżakami, strefa gastronomiczna gdzie olbrzymim powodzeniem cieszyła się wata cukrowa i hot dogi. Rodzice częstowali pysznymi owocowymi lemoniadami, na stołach piętrzyły się słodkości. Uczniowie prezentowali także swoje talenty, które rozwijali również podczas zajęć Szkoły Otwartej.

– Spotykamy się dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 10 na wielkim święcie z okazji Dnia Dziecka. Organizacja tego święta jest możliwa dzięki wsparciu które uzyskaliśmy od Urzędu Miasta Gdyni i UNICEFu. Po dwóch latach nieobecności do naszej szkoły powrócił program Otwartej Szkoły. Dzięki niemu dzieci i dorośli mogli wziąć udział w zajęciach, które mogą pomóc rozwijać im ich zainteresowania i talenty. Dla rodziców mieliśmy ofertę Otwartej Szkoły, z której skorzystali rodzice polscy i ukraińscy, a dla dzieci były zajęcia z szerokiego spektrum aktywności fizycznej, plastycznej, fotograficznej. W imieniu dzieci i rodziców chcieliśmy szczególnie podziękować UNICEFowi i Urzędowi Miasta Gdyni za możliwość zorganizowania tak wspaniałej imprezy – mówi Katarzyna Kuczyńska, jednak z koordynatorek projektu Otwartej Szkoły.

– W zajęciach w ramach Otwartej Szkoły wzięły udział dzieci wszystkich narodowości, które mamy w szkole – polska, ukraińska, białoruska. Spektrum zajęć dla dzieci było bardzo szerokie, były to zajęcia, które umożliwiały dzieciom rozwijanie talentów, które już mają, albo nabywanie nowych, albo też ich rozpoznawanie. Między innymi były to zajęcia z kaligrafii, robotyki, robotyka była dla dzieci małych, takich przedszkolaków z zerówki oraz dla dzieci starszych. Dzieci świetnie się przy tym bawiły ucząc się programowania. Były też zajęcia fotograficzne, została w związku z pracą dzieci otwarta galeria, którą można było zwiedzać i nadal można zwiedzać, na pierwszym piętrze naszej szkoły. Były również zajęcia gimnastyczne, sportowe, dedykowane również starszym i młodszym dzieciom. Zajęcia rozwijające różne talenty, m.in. szydełkowanie, plastyczne, także spektrum zajęć było naprawdę szerokie i każdy znalazł coś dla siebie – mówi Katarzyna Liberacka, jedna z koordynatorek projektu Szkoły Otwartej.

Mogliśmy więc podziwiać wystawę prac fotograficznych z przepięknymi zdjęciami wykonanymi przez uczniów czy wystawy prac plastycznych. Było stoisko modelarskie, florystyczne, kaligraficzne. Jedna z uczennic na żywo prezentowała swój talent malując obrazy podczas wydarzenia. W działania włączyli się też absolwenci szkoły – zaśpiewała m.in. wokalistka Pepi. Z olbrzymim zainteresowaniem spotkał się pokaz tańca – cheerleaderskiego i jazzowego. Przy szkole funkcjonuje bowiem klub od lat zrzeszający młodych adeptów tej sztuki. Piknik tłumnie odwiedzili rodzice, uczniowie i ich młodsze rodzeństwo, a w organizację włączyła się cała społeczność szkolna.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek