Wielki sukces gdyńskich szkół według rankingu Perspektyw - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Wielki sukces gdyńskich szkół według rankingu Perspektyw

22
styczeń
Wielki sukces gdyńskich szkół według rankingu Perspektyw

Gdyńska „Trójka” na Gali Fundacji Perspektywy, gdzie nagradzano przedstawicieli najlepszych szkół średnich w Polsce. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi już po raz dwudziesty piąty znalazło się w czołówce najlepszych liceów w Polsce! Wielki sukces trzech innych gdyńskich liceów „Dwójki”, „Czternastki” i  „Siedemnastki”, które awansowały w stosunku do ubiegłego roku o kilkadziesiąt miejsc w rankingu! W pierwszej setce tradycyjnie już „Szóstka”. 

Przedstawiciele najwyżej ocenionych szkół w Polsce, świętowali pod koniec ubiegłego tygodnia na Gali Fundacji Perspektywy, która odbyła się na Akademii im. Leona Koźmińskiego. Gdynię reprezentowało III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi, które według Perspektyw jest najlepszym liceum w województwie pomorskim i piątym wśród najlepszych w Polsce.

– To wielki sukces gdyńskich liceów, „Trójka” od lat już gości w czołówce najlepszych szkół w Polsce i z każdym rokiem udowadnia, że w pełni zasługuje na tak wysokie miejsce – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Warto jednak podkreślić, że poza pozycją w rankingu istotny jest progres: w tym roku kilka naszych liceów przesunęło się nawet o kilkadziesiąt pozycji w rankingu, to dowód na to, że szkoły robią wszystko, aby uczyć coraz lepiej i nie ustają w rozwoju. Niezmiernie cieszy również wysoka pozycja techników – to dowód na to, że w Gdyni szkolnictwo zawodowe dysponuje coraz lepszą ofertą edukacyjną.

Miesięcznik “Perspektywy” już od 25 lat przygotowuje ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Powstaje on pod kierunkiem rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie prof. Barbary Marcinkowskiej. Punktowane są sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz oceny z przedmiotów dodatkowych. Poza tym w technikach bierze się również pod uwagę wyniki z egzaminów zawodowych, a w szkołach dwujęzycznych wyniki z egzaminu z języka obcego na poziomie dwujęzycznym.

W najnowszym rankingu “Perspektywy 2023” oceniono 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200 działających w kraju) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły tzw. kryterium wejścia – egzamin dojrzałości w maju minionego roku zdawało w nich minimum 12 uczniów, a średnia ocen z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Trójka w czołówce najlepszych liceów

Jedyne liceum z terenu województwa pomorskiego, które znalazło się na podium (piąte miejsce w kraju) to  III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

– W rankingu nie są uwzględniane wyniki uzyskiwane przez absolwentów (obecnie już w ponad 40. polskich szkołach) przystępujących do matury międzynarodowej, w ramach której przedmioty zdawane są zgodnie z programami IBO-International Baccalaureate Organization – mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni. – W przypadku III LO w Gdyni dotyczy to każdego roku 25 procent wszystkich absolwentów, którzy od zawsze uzyskują znakomite wyniki na maturze międzynarodowej. Jeżeli wyniki z tej matury byłyby brane pod uwagę w różnego rodzaju rankingach i zestawieniach, to z pewnością miejsce zajmowane w nich przez gdyńską “Trójkę” byłoby jeszcze wyższe.

W tym roku w tzw. „Złotej Setce”, najlepszych polskich liceów, poza „Trójką” znalazło się również na 79 miejscu VI Liceum Ogólnokształcące w Gdyni. Dużym sukcesem jest również awans trzech innych szkół. Przede wszystkim II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi, które w ciągu ostatniego roku awansowało aż o 65 pozycji, stając się trzecią najlepszą szkołą średnią w Gdyni!
„Dwójka” to jedyne w naszym mieście liceum, które uczy w systemie dwujęzycznym języka francuskiego, prowadzi klasy prawnicze i dyplomatyczne oraz słynie z przyjaznej atmosfery.
Spektakularny awans, o kilkadziesiąt pozycji przypadł również XIV Liceum Ogólnokształcącemu z Oddziałami Dwujęzycznymi i XVII Liceum Ogólnokształcącemu, jednej z najmłodszych szkół w Gdyni, która w ciągu roku awansowała o prawie czterysta miejsc w górę!

Złote i srebrne technika z Gdyni

W rankingu “Perspektywy 2023” pierwsze miejsce wśród techników w Gdyni zajęło Technikum Hotelarskie, działające w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, które jest równocześnie czwarte w województwie pomorskim, oraz 71 w kraju (awans ze 122 miejsca w ubiegłym roku). Cieszy również wysokie miejsce Technikum Elektronicznego z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektrycznych w Gdyni.

Ranking można przeglądać tutaj

fot. nadesłane przez III LO


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek