Marysia z Gdyni w światowej czołówce języka chińskiego - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Marysia z Gdyni w światowej czołówce języka chińskiego

19
styczeń
Marysia z Gdyni w światowej czołówce języka chińskiego

Marysia Lejczak, czwartoklasistka, została laureatką Międzynarodowego Konkursu Języka Chińskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych. Gdynianka pokonała pięć tysięcy uczniów z czterdziestu jeden krajów i zmierzyła się z pięćdziesięciorgiem najlepiej mówiących po chińsku dzieci w finale światowym. 


Marysia Lejczak
ma dziesięć lat, uczy się w czwartej klasie Szkoły Podstawowej nr 21 w Gdyni. W Międzynarodowym Konkursie Językowym „Most do języka Chińskiego” rywalizowała z uczniami szkół podstawowych, często dużo od niej starszymi. Chińczycy byli oczarowani wymową Marysi.

– O tym, że warto uczyć się języków obcych wie w Gdyni każde dziecko, jednak język chiński to coś zupełnie wyjątkowego – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Takie zwycięstwo to wyjątkowa promocja dla Gdyni i naszego kraju. Marysia wykazał się wielkim talentem i ogromną determinacją, serdecznie jej, oraz nauczycielom, którzy przygotowywali uczennicę gratuluję. Jestem przekonany, że o Marysi jeszcze usłyszymy.

Umiejętnościami gdynianki są zachwyceni Chińczycy, którzy z przyjemnością słuchają jej wymowy. Dziewczynka otrzymała od nich dyplom z wyrazami uznania.

– Jesteśmy niezwykle dumni i pełni podziwu dla umiejętności naszej uczennicy – mówi Anna Jachowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21. – Marysia nie ma korzeni w Chinach, po prostu pokochała tą kulturę, obecnie razem z nią chińskiego uczy się jej brat oraz rodzice.

Marysia mówi, że ma dwie pasje: chińską poezję i śpiew. Język, w którym mówi i czyta to mandaryński.

– Chińska poezja jest piękna, jednak czasem mam problemy z rozumieniem jej znaczenia – mówi dziesięciolatka, która mandaryńskiego uczy się od trzech lat. – Na szczęście jak mówi stare chińskie przysłowie, „Gdy przeczytasz wiersz sto razy, to jego znaczenie objawi Ci się samoistnie”. Mam więc nadzieję, że jeśli będę wytrwale wciąż i wciąż recytować chińskie wiersze, oraz śpiewać chińskie piosenki, to pewnego dnia samoistnie zostanę prawdziwym ekspertem języka i kultury chińskiej.

Z całego serca tego właśnie Marysi w nowym roku życzy Gdynia Edukacyjna.

Wymowę i śpiew Marysi można podziwiać na kanale Szkoły Podstawowej nr 21


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek