Więcej sal lekcyjnych w Gdyni = zmiana 1.0 - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Więcej sal lekcyjnych w Gdyni = zmiana 1.0

29
kwiecień
Więcej sal lekcyjnych w Gdyni = zmiana 1.0

Kolejna dobra wiadomość dla najmłodszych mieszkańców Gdyni i ich rodziców. W najbliższym czasie powstanie ponad 100 nowych lub na nowo zagospodarowanych sal lekcyjnych. To między innymi dzięki temu gdyński samorząd planuje do 2030 roku całkowicie rozwiązać system zajęć w trybie zmianowym na rzecz zmianowości 1.0. Realizację tego celu przyspieszy powstanie większej liczby sal lekcyjnych, budowa nowych sal gimnastycznych, rozwój szkolnictwa niepublicznego w Gdyni i budowa całkiem nowej szkoły na Wiczlinie.

– Wszyscy doskonale wiemy, że dwuzmianowość w szkołach to efekt reformy ustroju oświatowego w Polsce i likwidacji gimnazjów. To jest problem, który obserwujemy od samego początku i któremu stanowczo mówimy „nie”. Dla nas zawsze była najważniejsza troska o uczniów i nauczycieli, dlatego stale poszukujemy rozwiązań, których efektem będzie zrównoważony rozwój całej sieci gdyńskich szkół, a tym samym odpowiedź na potrzeby mieszkańców wszystkich dzielnic naszego miasta – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Dla większego komfortu uczniów w każdej dzielnicy, plan rozwoju systemu i jakości edukacji w Gdyni zakłada konsekwentne znoszenie realizacji zajęć lekcyjnych w systemie dwóch zmian. Dlatego podjęliśmy szereg decyzji, które mają ułatwić osiągniecie wskaźnika jednozmianowości. Cały proces jej wprowadzania dokonuje się właśnie na naszych oczach. 

Historia gdyńskiej edukacji pokazuje, że przemyślane decyzje oraz ciężka praca otwierają niemal nieograniczone możliwości. Doskonałe wyniki egzaminów w skali Polski, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, doskonała kadra pedagogiczna, sukcesy uczniów i kolejne nagrody dla gdyńskiego systemu szkolnictwa, zaangażowani pracownicy administracji i obsługi szkół – to efekt priorytetowego traktowania oświaty w mieście. W ostatnim czasie wdrożono wiele strategicznych decyzji, które konsekwentnie prowadzą do kolejnego celu Gdyni Edukacyjnej – zmiany 1.0.

Chcąc zapewnić najmłodszym mieszkańcom jak najlepsze warunki do nauki w szkołach, systematycznie powiększa się liczba sal dydaktycznych. Dzięki temu uczniowie będą mogli chodzić do szkół w systemie jednozmianowym. To efekt m.in. zagospodarowania niewykorzystanych przestrzeni w budynku Szkoły Podstawowej nr 52 na Grabówku. Dodatkowo w ciągu 4-5 lat na Wiczlinie powstanie nowa szkoła podstawowa, w której znajdzie się ok. 30 sal lekcyjnych. Więcej przestrzeni dydaktycznych do efektywnej nauki zapewni też rozbudowa trzech podstawówek: SP nr 16, 37 i 48. Podsumowując, w szkołach publicznych będzie 69 dodatkowych sal lekcyjnych, co pozwoli wprowadzać system jednozmianowości. Nie bez znaczenia jest również budowa pięciu hal sportowych przy szkołach, dzięki czemu sale lekcyjne w gdyńskiej „Dwójce”, SP nr 16, 33 i Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych będą odciążone. Szalenie ważna sprawa to również poszerzenie oferty edukacyjnej szkół niepublicznych w mieście, dzięki czemu powstaną 32 nowe sale lekcyjne dla najmłodszych mieszkańców miasta. Dzięki takim rozwiązaniom zmiana 1.0 w Gdyni jest możliwa.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek