Wakacje, już są wakacje - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Wakacje, już są wakacje

23
czerwiec
Wakacje, już są wakacje

W Gdyni 36115 uczniów w placówkach publicznych i 8118 w niepublicznych skończyło właśnie rok szkolny. To był pierwszy rok, kiedy nasze szkoły stały się międzynarodowe, a wszystkich uczniów i nauczycieli wspierał ważny partner miasta – Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Teraz pora na zasłużone wakacje!

 

To był rok solidarności. W naszych szkołach uczyło się około 2500 dzieci z Ukrainy, lawinowo przybywało dzieci z Białorusi i innych, z doświadczeniem migracyjnym. Liczba obcokrajowców w naszych szkołach zbliża się do 10 procent, co oznacza, że dziecko urodzone poza Polską jest już w każdej klasie szkolnej i w grupie w przedszkolu. Tym samym nasze szkoły stały się nagle międzynarodowymi placówkami, które musiały zadbać o to, aby wszyscy ich uczniowie, mogli dorastać i zdobywać wiedzę wspólnie, w jak najlepszych warunkach.

– Za nami kolejny rok w gdyńskiej edukacji, koniec kolejnego etapu nauki dla kilku tysięcy gdyńskich uczniów i czas podsumowań dla tych, którzy w naszym mieście edukację tworzą – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Miarą jakości gdyńskiego systemu kształcenia są wyniki egzaminów – zarówno ósmoklasisty, jak i maturalne, których średnia w naszym mieście jest wyższa od średniej województwa czy kraju. Nie bez znacznie są wysokie pozycje gdyńskich liceów w ogólnopolskich rankingach, a także bardzo duża liczba laureatów olimpiad i konkursów. Te osiągnięcia dotyczą nie tylko sfery nauki, ale również sportu, w którym każdego roku przybywa młodych ludzi z dobrymi wynikami oraz muzyki, gdzie nasi uczniowie brylują na międzynarodowych scenach.

Gdyńska edukacja w tym roku, podobnie jak w poprzednich, wielokrotnie potwierdzała swoją wyjątkową jakość. Nasze szkoły średnie: III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi, II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi, VI Liceum Ogólnokształcące i X Liceum Ogólnokształcące oraz technika z Zespołu Szkół Hotelarsko Gastronomicznych i Zespołu Szkół Chłodniczo Elektrycznych zajmowały wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach, nasi uczniowie, z każdej szkoły podstawowej w mieście zdobywali tytułu laureatów i wygrywali konkursy, nasi nauczyciele wciąż podnosili swoje kwalifikacje.

Dzięki współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF do naszego miasta trafiło prawie trzydzieści dwa miliony złotych.

– Ponad 13 milionów złotych z tych środków wspiera działania edukacyjne – podkreśla Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, koordynator ds. współpracy z UNICEF w Gdyni. – To pieniądze z których finansowane są m.in. Szkoły Otwarte, Akcja Zima, Akcja Lato, organizacja intensywnych kursów przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty i matury, zajęcia wyrównujące poziom nauki. Działania specjalistów, którzy każdego dnia w naszych szkołach wspierali najmłodszych i ich rodziny.

Przed nami Akcja Lato, w której weźmie udział 1 540 uczniów, w tym 937 dzieci polskich, 536 ukraińskich i 67 innych narodowości. W organizację wypoczynku zaangażowało się dwadzieścia jeden szkół, są to: Szkoła Podstawowa nr 11Szkoła Podstawowa nr 12Szkoła Podstawowa nr 13Szkoła Podstawowa nr 16Szkoła Podstawowa nr 17Szkoła Podstawowa nr 18Szkoła Podstawowa nr 20Szkoła Podstawowa nr 21Szkoła Podstawowa nr 23Szkoła Podstawowa nr 26Szkoła Podstawowa nr 29Szkoła Podstawowa nr 34Szkoła Podstawowa nr 37 (ZSO 8), Szkoła Podstawowa nr 39Szkoła Podstawowa nr 42 (ZSP 2), Szkoła Podstawowa nr 47 (ZSP 3), Szkoła Podstawowa nr 48Szkoła Podstawowa nr 52Szkoła Podstawowa nr 53 (ZSO 6), Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy Nr 1 oraz Zespół Szkół Specjalnych nr 17.

Czas więc ogłosić wakacje!


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek