W Gdyni powstanie Ośrodek Pediatrii - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

W Gdyni powstanie Ośrodek Pediatrii

23
październik
W Gdyni powstanie Ośrodek Pediatrii

Miasto Gdynia i Województwo Pomorskie podpisały list intencyjny o współpracy. Jej zakres to zaspokojenie potrzeb zdrowotnych najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Gdynia od lat wspiera inwestycje dla podmiotów leczniczych. W ramach inwestycji przekazanych do szpitali w latach 2016-2017 zakupiono np. centralne KTG, USG dla noworodków, rozbudowano trakt położniczy oraz zakupiono dla niego USG. Łącznie gmina na potrzeby szpitali w Gdyni wydała 445 tys. zł, a na wszystkie działania w obszarze ochrony zdrowia w latach 2014 -2017 przeznaczyła kwotę 46,8 mln zł.

Staramy się prowadzić politykę bardzo szeroko, nie tylko w granicach własnych, bezpośrednich kompetencji – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Tu staramy się realizować profilaktykę, wspierać system podstawowej opieki medycznej, ale także wspieramy finansowo – i tego dotyczy dzisiejsze porozumienie – Urząd Marszałkowski, który jest właścicielem szpitali, w istotnych zmianach dotyczących jakości tych placówek na terenie Gdyni. Stąd podpisane porozumienie i po wielu miesiącach dyskusji o kształcie tych inwestycji, by one najlepiej odpowiadały mieszkańcom Gdyni, twarda deklaracja. Nie tylko słowa, nie tylko oczekiwania, ale realne środki z budżetu miasta sprawią, że zakres prowadzonych działań będzie większy, a mieszkańcy odczują to bezpośrednio w swoim kontakcie ze szpitalami na terenie Gdyni.


Tym razem Miasto Gdynia i Województwo Pomorskie postanowiły podjąć wspólne działania, które doprowadzą do powstania Ośrodka Pediatrii z oddziałami dziecka małego i starszego. Mają się one mieścić wraz z ambulatoryjną Izbą Przyjęć w Szpitalu Wincentego a Paulo Szpitale Pomorskie sp. z o. o. Dziś podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni wraz z Mieczysławem Strukiem, marszałkiem Województwa Pomorskiego oraz Pawłem Orłowskim, członkiem zarządu Województwa Pomorskiego, podpisują list intencyjny, fot. gdynia.pl

Nasza współpraca z Gdynią układa się coraz lepiej, podejmujemy coraz więcej wspólnych inicjatyw – mówi Paweł Orłowski, członek zarządu Województwa Pomorskiego. I nie chodzi tu tylko o współpracę twardą, inwestycyjną. Bardzo ważna jest ta współpraca w różnych miękkich inicjatywach. Z punktu widzenia zdrowia naszych obywateli, często jeszcze ważniejsza. Dzięki profilaktyce, programom zdrowotnym i edukacji możemy powodować, że nasi pacjenci nie będą narażeni na twarde leczenie szpitalne; możemy temu przeciwdziałać. I tutaj też skupia się nasza współpraca.

Wstępny koszt inwestycji wynosi 7 mln złotych, z czego 6 mln roboty budowlane, a 1 mln wyposażenie.

Potrzeba powstania tego oddziału jest zdecydowanie – twierdzi Jolanta Sobierańska – Grenda, prezes zarządu Szpitali Pomorskich.Gdynia od lat stawia na dzieci, na pediatrię. W związku z tym, że jesteśmy dwoma szpitalami w lokalizacji gdyńskiej, mamy dwa oddziały pediatrii. Przeniesienie oddziału w jedno miejsce w którym będzie również oddział ratunkowy jest ze względu na bezpieczeństwo dzieci i ich komfort leczenia tych najmniejszych pacjentów bardzo potrzebne. Także cieszymy się z tego projektu. Myślę, że efekty będziemy mogli zobaczyć już w przyszłym roku, a dla naszych najmłodszych, którzy są zawsze w stresie podczas pobytu w szpitalu – komfortowe warunki są potrzebne. Dziękujemy panu prezydentowi, to jest wielka chwila dla nas.

Gdynia działając w zakresie swoich kompetencji deklaruje chęć zaangażowania środków finansowych na budowę Ośrodka Pediatrii oraz zakup aparatury, sprzętu i wyposażenia medycznego dla Szpitali Pomorskich z siedzibą w Gdyni, dla którego podmiotem tworzącym jest Województwo Pomorskie, fot. gdynia.pl

Województwo Pomorskie od wielu lat wspiera finansowo szereg inwestycji realizowanych w szpitalach w Gdyni. Na lata 2018-2021 zaangażowane zostały środki finansowe: z budżetu Województwa Pomorskiego w wysokości 51,9 mln zł oraz w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020 w wysokości 56 mln zł na realizację zadań inwestycyjnych, m.in.: budowę nowego bloku operacyjnego, Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Sterylizatorni, przebudowę Oddziału Chorób Wewnętrznych, odtworzenie działalności poradni przyszpitalnych i utworzenie Ośrodka Leczenia Chorób Naczyniowych – w Szpitalu Św. Wincentego a Paulo. To także utworzenie i wyposażenie Oddziału Hematologii, reorganizacja świadczeń urologicznych, dostosowanie pomieszczeń na potrzeby pracowni rezonansu magnetycznego – w Szpitalu Morskim im. PCK.

Gdynia działając w zakresie swoich kompetencji deklaruje chęć zaangażowania środków finansowych na budowę Ośrodka Pediatrii oraz zakup aparatury, sprzętu i wyposażenia medycznego dla Szpitali Pomorskich z siedzibą w Gdyni, dla którego podmiotem tworzącym jest Województwo Pomorskie. Kwoty o jakich mowa to 50 tys. zł brutto w tym roku, natomiast w latach następnych 500 tys. brutto w 2019 oraz 500 tys. brutto w 2020.

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek