Uczniowski Budżet Obywatelski – ostatnie dni zgłoszeń - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Uczniowski Budżet Obywatelski – ostatnie dni zgłoszeń

29
wrzesień
Uczniowski Budżet Obywatelski – ostatnie dni zgłoszeń

Przypominamy, że zostało niewiele czasu na zgłoszenie do Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego. To druga edycja tego wydarzenia. Ubiegłoroczna zrobiła furorę a pomysł szybko podchwyciły inne placówki.

Cała sprawa Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego to inicjatywa grupy uczniów I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. W pierwszej edycji w roku szkolnym 2021/2022 wzięły udział dwie szkoły Szkoła Podstawowa nr 31 oraz wspomniane I ALO. Finansowo partycypowały w nim rady rodziców, rady dzielnic, darczyńcy oraz oczywiście miasto Gdynia.

– Młodzi ludzie pokazują nam, że chcą mieć głos i chcą zmieniać swoje otoczenie. Budżety obywatelskie w szkołach to piękne połączenie idei demokracji, lekcji obywatelskości ale i przedsiębiorczości – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Tego rodzaju przedsięwzięcia z pewnością będą procentowały w przyszłości.

Podobne inicjatywy z powodzeniem funkcjonują np. w Społecznej Jedynce na Witominie czy w SP 34, gdzie zainteresowania bywa tak duże, że trzeba przedłużać termin zgłoszeń takich inicjatyw. Młodzi za pieniądze z takich budżetów pozyskują np. wyposażenie kącików do relaksu, sprzęt niezbędny ich zdaniem w szkole czy organizują dodatkowe zajęcia. Inspiracją do uczniowskich budżetów, był ten główny, od wielu lat realizowany przez Gdynię czyli Budżet Obywatelski.

– Zaprosiliśmy mieszkańców do przedstawiania w budżecie obywatelskim swoich idei, dlatego cieszymy się, że również młodzi obywatele Gdyni postanowili skorzystać z pomysłu i zadbać o swoje otoczenie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji – Nie ma wątpliwości, że Gdynia to miasto przyjazne dzieciom i młodzieży, w którym cieszymy się, że możemy oddać głos młodym pokoleniom.

W tym roku do idei dołączył Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gdyni. Każda szkoła zgłaszająca się do projektu ma zagwarantowane 1000 zł na start. Organizatorzy chętnie podpowiedzą jak zdobyć kolejne środki.

– Chcielibyśmy zaprosić Was i Wasze Szkoły do udziału w Uczniowskim Budżecie Obywatelskim edycja 2022/2023. Jest to projekt, dzięki któremu będziecie mogli zmienić swoje otoczenie, spełniać swoje pomysły i świetnie się przy tym bawić. Przystępując do projektu otrzymacie na początek 1000 zł od Wydziału Edukacji, a my podpowiemy Wam jak pozyskać kolejne środki. Otrzymacie regulamin, wzory plakatów i kart do głosowania. Wspólnie przeprowadzimy warsztaty pomagające zgłosić własne pomysły do projektu. Możecie liczyć też na pomoc „Wymiennikowni” i „Laboratorium Innowacji Społecznych” , którzy są naszymi partnerami w projekcie. Jeśli zainteresowała Was nasza propozycja, to zgłoście się do Waszej Dyrekcji i wyraźcie chęć udziału w Uczniowskim Budżecie Obywatelskim – zachęca Stanisław Korycki, jeden z pomysłodawców UBO.

Jeśli dyrekcja szkoły się zgodzi na realizację UBO, w terminie do 30.09.2022 powinna wysłać zgłoszenie do Wydziału Edukacji na adres: wydz.edukacji@gdynia.pl. W razie pytań można się skontaktować z pomysłodawcami na FB: Uczniowski Budżet Obywatelski lub tradycyjnie e-mailem: uczniowskibudzetobywatelski@gmail.com.

Szczegóły dotyczące budżetu znajdują się w załączonych poniżej dokumentach. Termin na zgłoszenia upływa 30 września.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek