Uczniowski Budżet Obywatelski nagrodzony! - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Uczniowski Budżet Obywatelski nagrodzony!

27
kwiecień
Uczniowski Budżet Obywatelski nagrodzony!

Uczniowski Budżet Obywatelski, pomysł Stanisława Koryckiego i Hanny Wcisło, uczniów I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdyni, otrzymał Złotego Wilka – nagrodę olimpiady Zwolnieni z Teorii za najlepszy projekt w temacie społeczeństwo obywatelskie.

Uczniowski Budżet Obywatelski (UBO) w tym roku szkolnym miał swoją drugą odsłonę. Realizowało go 24 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To akcja podczas której, uczniowie i uczennice zgłaszają pomysły, tworzą projekty, a następnie w głosowaniu sami wybierają te, które ich zdaniem są najbardziej atrakcyjne i potrzebne. Pomysł Stanisława Koryckiego i Hanny Wcisło, uczniów I ALO z Gdyni, w tym roku wsparł Wydział Edukacji gdyńskiego magistratu przekazując “na start” po 1000 zł. Do tego uczniowie zorganizowali maraton pisania projektów do budżetu czy zbiórkę Uczniowska Góra Grosza. Podczas Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii projekt zespołu I ALO został nagrodzony Złotym Wilkiem za najlepszy projekt w temacie społeczeństwo obywatelskie.

– Wielkie gratulacje dla tych młodych gdynian. Ta nagroda to wielki sukces, ale też potwierdzenie tego co od początku było dla nas oczywiste – że ten projekt to niezwykle cenna inicjatywa. Poświęcili mnóstwo własnej pracy i zaangażowania, aby zrealizować projekt z korzyścią dla uczniów wielu gdyńskich szkół i to poświęcenie przyniosło wspaniałe efekty. Gratuluję też pozostałym zespołom biorącym udział w olimpiadzie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Podczas gali finałowej Zwolnionych z Teorii wręczono nagrody – Złotego, Srebrnego i Brązowego Wilka. Do Złotego Wilka nominowano 212 inicjatyw. W całej Polsce Złotego Wilka otrzymały tylko 22 projekty z czego w województwie pomorskim tylko 2 zespoły, wśród nich właśnie uczniowie I ALO. W tej edycji Zwolnionych z Teorii, pierwszej polskiej praktycznej olimpiadzie, wzięło udział 411 szkół, również z zagranicy. Młodzież przygotowywała najróżniejsze projekty dotyczące np. ekologii, edukacji, kultury przestrzeni miejskiej, społeczności lokalnych czy właśnie społeczeństwa obywatelskiego.

Gdynię oprócz zespołu I ALO, podczas Zwolnionych z Teorii reprezentował także zespół III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w składzie Tymoteusz Szornak, Franciszek Kuberka, Maksymilian Dobrowolski, Szymon Paśko, Szymon Głuchowski, Leopold Wojcikiewicz. Drużyna stworzyła projekt Młody Masz Prawa czyli serię filmików o prawach uczniów, za który dostali nagrodę za najlepszy projekt w szkole.

Zwolnionych z Teorii wspiera wiele uznanych firm i organizacji – Google, Budimex, Enea, BNP Paribas, Allegro, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego.

fot. Pomysł Stanisława Koryckiego i Hanny Wcisło, uczniów I ALO z Gdyni został nagrodzony Złotym Wilkiem podczas Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii // fot. UBO

Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek