Tysiące dzieci uprawiają sport w Gdyni
Program „Wgraj się”, choć w Gdyni prowadzony jest już trzeci roku, wciąż pozostaje innowacyjny w skali całego kraju. Trudno bowiem o inny projekt, w którym tysiące dzieci mogą ćwiczyć z profesjonalnymi trenerami i poznawać w ciągu jednego roku aż kilkanaście nowych dyscyplin sportu.
– Specjaliści alarmują, że coraz więcej dzieci rezygnuje z aktywności fizycznej, tymczasem w Gdyni program „Wgraj się!” cieszy się wciąż rosnącą popularnością – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – To zasługa dobrze przygotowanego i prowadzonego programu, świetnych trenerów, którzy mają pomysły na to, jak sprawić, aby dzieci pokochały sport oraz atrakcyjnych zajęć, które bardzo się najmłodszym podobają. Jako miasto chcemy dać szansę na rozwijanie swoich pasji wszystkim małym gdyniankom i gdynianom.
W zakończonym właśnie roku szkolnym, w finansowaniu projektu pomógł Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Dzięki temu udało się objąć projektem jeszcze więcej pasjonatów sportu, uczących się w aż 15 szkołach podstawowych. Włączyło się też jeszcze więcej profesjonalnych trenerów oraz zawodników czołowych gdyńskich klubów.
Na dzieci czekały m.in. zajęcia taneczne, zajęcia z gibkości, koszykówki, siatkówki, jogi, unihokeja, biegów na orientację, kung fu, boksu, karate, unihokeja, rugby czy parcouru. Treningi odbywały się cyklicznie, większość z nich przeprowadzono na świeżym powietrzu, z użyciem dodatkowego sprzętu sportowego. W czasie trwania zajęć zostały przeprowadzone również testy sprawnościowe, w tym test na wytrzymałość na początku i końcu projektu. Poza zajęciami sportowymi, dzieci wzięły udział w 140 lekcjach „Wgraj się w zdrowe odżywianie”, na których poznawały również kuchnie i tradycję gości z Ukrainy.
– Stworzyliśmy unikatowy projekt, który doskonale wpisuje się w innowacyjne działania Gdyni – mówi Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu. – Projekt „Wgraj się!” wyrównuje szanse dając dzieciom możliwość poznania wartości sportu i wprowadza jego kulturę do szkół. Pamiętajmy, sport buduje relacje i rozwija, wprowadza poszanowanie zasad i uczy działania w zespole, co w dzisiejszych czasach jest niezmiernie ważne i pomocne przy integracji uczniów. W tym roku skala projektu była wyjątkowa, z racji na potrzeby i nowo przybyłych uczniów z Ukrainy, wsparciem objęte zostały klasy 1-3 ponad 3100 uczniów w 15 placówkach. Całość zrealizowaliśmy dzięki doskonałej współpracy z koordynatorami szkolnymi i trenerami z gdyńskich klubów. Liczymy, że tym samym zbudowane zostały znakomite relacje dzięki, którym szkoły będą mogły samodzielnie zapraszać wyjątkowych gości na lekcje wychowania fizycznego.
„Wgraj się!” to nie tylko zajęcia sportowe – w ramach projektu, jako pomoc naukową dla dzieci i nauczycieli, organizatorzy udostępniali treningi video z instruktarzem dopasowanym do danej grupy wiekowej, do wykorzystania w domu również podczas e-lekcji. W oparciu o przekazane plansze treningowe, można było oznaczać swoje zaangażowanie w ćwiczenia, a zaangażowani uczniowie zostali wyróżnieni.
Dodatkowo w ramach programu przeprowadzono dziewięć szkoleń dla nauczycieli z fizjoterapii: „Wspomaganie rozwoju psychoruchowego oraz profilaktyka wad postawy dzieci klas 0-3″. W pracy z dziećmi w tym roku skupiono się na oddechu, również w kontekście kształtowania sylwetki, dopełnieniem szkoleń dla opiekunów były trzy szkolenia „5 minut spokoju” program redukcji stresu dla dzieci dający praktyczne ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.
– Skupienie uwagi to praktyka o wielkiej mocy – mocy spokoju. Nasze dzieci dorastają w świecie pełnym informacji, dźwięków, zadań i pośpiechu, dlatego może być im trudno zwolnić, a co dopiero zatrzymać się – mówi Marta Sendal z Fundacji Joga w szkole i Pracownia Misia Jogi, która prowadzi zajęcia w projekcie „Wgraj się”. – Przebodźcowanie to przeciążenie psychofizyczne wywołane nadmiarem bodźców docierających do organizmu. Stan, w którym układ nerwowy cierpi od nadmiaru bodźców i nie jest w stanie przyswoić już nic więcej… Stany obniżonego nastroju, stres związany ze szkołą i z dorastaniem to – jak pokazuje praktyka pracy w szkole. Dlatego właśnie nauka relaksacji jest tak bardzo istotna.
Przypomnijmy, że ramach projektu do dyspozycji w szkole dla każdego ucznia jest mata do ćwiczeń. Nauczyciele mogą samodzielnie kontynuować dobre praktyki relaksacyjne, również w formie ćwiczeń jogi i rozciągania.
– „Wgraj się!” to jeden z najlepszych gdyńskich projektów adresowanych do dzieci i zdecydowanie najlepiej wydane pieniądze, jeżeli chodzi o inwestycję w sport – mówi Anna Wilczyńska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Gdyni. – Nieczęsto spotyka się zajęcia, którymi zachwyceni są wszyscy: dzieci, rodzice i nauczyciele, a tak było właśnie w przypadku „Wgraj się”. Doskonała organizacja, pełen profesjonalizm prowadzących, ogromne korzyści dla uczniów – pozostaje tylko życzyć sobie, aby program był kontynuowany również w przyszłym roku.