W Spilno Gdynia jest pomoc dla dzieci z traumą - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

W Spilno Gdynia jest pomoc dla dzieci z traumą

27
czerwiec
W Spilno Gdynia jest pomoc dla dzieci z traumą

Dzieci i młodzież ukraińsko- i rosyjskojęzyczna mają szansę skorzystać z warsztatów pomagających im się uporać z traumą wojny. W Spilno Gdynia od lipca ruszają kolejne warsztaty prowadzone przez specjalistów zatrudnionych w ramach Integracyjnego Centrum Wsparcia Psychologicznego dofinansowanego ze środków UNICEF.

 

Integracyjne Centrum Wsparcia Psychologicznego prowadzone jest przez Gdyńskie Centrum Zdrowia. Powstało dzięki finansowemu wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF. Wojna w Ukrainie wybuchła prawie półtora roku temu. Już wtedy było jasne, że wielu przybywających do Polski uchodźców ma za sobą dramatyczne przeżycia. Jak zauważyli specjaliści z gdyńskiego Centrum Wsparcia Psychologicznego, te wydarzenia wraz z upływem czasu coraz mocniej zaczęły odbijać się na ich zdrowiu psychicznym.

– Gdynia od wielu lat dba o zdrowie psychiczne najmłodszych mieszkańców. Pandemia, długotrwała izolacja sprawiły, że takie działania stały się jeszcze bardziej potrzebne. W przypadku dzieci z Ukrainy dołączają do tego bardzo dramatyczne wydarzenia. Bombardowania, ukrywanie się w schronach, utrata bliskich spowodowały, że młodzi są ogromnie obciążeni psychicznie. Dlatego mamy kolejną propozycję warsztatów w Spilno Gdynia – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Z dniem pierwszego lipca w Spilno Gdynia ruszają warsztaty pracy ze skutkami doświadczenia stresu po traumatycznych doświadczeniach. Dedykowane są osobom ukraińsko- i rosyjskojęzycznym w wieku od 5 do 16 lat. Zajęcia prowadzone są w każdy weekend przez 2 psychologów na terenie placówki Spilno Gdynia przy ul. Starowiejskiej 25 w Gdyni. Zamknięte warsztaty będą prowadzone w maksymalnie 10 osobowych czterech grupach wiekowych – 5-7 lat, 8-9 lat, 10-12 lat i 13-16 lat.

– Centrum Wsparcia Psychologicznego finansowane przez UNICEF okazało się niezwykle potrzebną inicjatywą. Od wybuchu wojny w Ukrainie spodziewaliśmy się, że pomoc psychologiczna czy psychiatryczna będzie niezbędna. Czas pokazał, że nie myliliśmy się, jednak skala tego problemu nie maleje. Dlatego wielkim sukcesem jest możliwość zaproponowania najmłodszym tak specjalistycznego wsparcia – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Zgłaszać można się drogą telefoniczną (tel. 58 880 83 27 w godz. 9.00 – 15.00) lub bezpośrednio u psychologa Integracyjnego Centrum Wsparcia w SPILNO Gdynia przy ul. Starowiejska 25 w Gdyni.

Podczas zajęć dzieci i młodzież będą pracować nad takimi zadaniami, jak kształtowanie nawyków samodzielnej emocjonalnej odbudowy (regeneracji) po doświadczeniach traumatycznych; wsparcie i wzmocnienie tych form zachowania dzieci, które sprzyjają przystosowaniu się do nowych warunków życia po doświadczeniach traumatycznych; kształcenie komunikacyjnych nawyków, regulacji emocji; stworzenie przestrzeni, gdzie dziecko może poczuć się bezpieczne, zrozumiane oraz wsparte w klimacie życzliwości i otwartości.
Cykl warsztatowy składa się z 7 zajęć. Program kursu polecony przez Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy do realizacji w pracy z dziećmi i młodzieżą po doświadczeniach traumatycznych.

Zajęcia prowadzone w ramach działalności Integracyjnego Centrum Wsparcia Psychologicznego dofinansowanego ze środków UNICEF.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek