Szkoły Otwarte ze wsparciem UNICEF - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Szkoły Otwarte ze wsparciem UNICEF

09
maj
Szkoły Otwarte ze wsparciem UNICEF

Dzięki współpracy Gdyni z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF tysiące dzieci ma szansę na skorzystanie z dodatkowych aktywności wraz ze swoimi rówieśnikami pochodzącymi z innych krajów.

Po wybuchu wojny w Ukrainie do Polski przybyło 1,5 mln uchodźców. Szacunkowo nawet do 800 tysięcy z nich mogą stanowić dzieci. Jednak w systemie edukacyjnym pozostaje jedynie około 200 tysięcy z nich. W szkołach Gdyni jest to ponad 2300 dzieci pochodzących z Ukrainy.

– Po wybuchu wojny do szkół trafiły setki nowych uczniów z Ukrainy, a w ostatnich kilku miesiącach zaczyna przybywać dzieci z Białorusi. Dlatego cieszymy się, że wspiera nas w działalności edukacyjnej UNICEF, organizacja z olbrzymim doświadczeniem w opiece i edukacji dzieci. Z sytuacją, którą wygenerowała wojna mierzą się w tej chwili nie tylko dzieci-uchodźcy, ale również ich rówieśnicy w szkołach, rodzice, nauczyciele. Dlatego tak ważne jest gromadzenie szkolnych społeczności wokół integracyjnych inicjatyw – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Współpracując z UNICEF 19 gdyńskich szkół podstawowych uruchomiło zajęcia dodatkowe dla swoich uczniów w ramach „Szkół Otwartych”. Zajęcia rozpoczęły się w semestrze letnim. Aktywności kierowane są do dzieci, a w części szkół również do dorosłych. Koszt tego zadania to ok. 1,1 mln zł. Łącznie w szkołach z zajęć skorzysta około 3,3 tysiąca dzieci i dorosłych, w tym ponad tysiąc uczestników innej narodowości niż polska.

Wśród dodatkowych zajęć dużym powodzeniem cieszą się szkoły dla rodziców jak ta z SP 10 „Rodzice & Batʹky & Baćkoŭ”, jednak zdecydowana większość aktywności to działania skierowane do młodych. Oprócz tradycyjnych zajęć sportowych i plastycznych szkoły postawiły na zajęcia wspierające rozwój dzieci. Zajęcia grafomotoryczne, terapia pedagogiczna, treningi uważności to aktywności pojawiające się w wielu szkołach. Nie brakuje ciekawych zajęć jak Pomorskie Wędrówki Krajoznawcze, literatura piękna i kraina baśni, garncarstwo, koło krawieckie czy origami.

 

Poniżej 19 szkół, które realizują zajęcia w ramach „Szkoły otwartej”:

 

 

fot. W ramach Szkół Otwartych realizowanych przy wsparciu UNICEF w SP 48 odbywają się Plastyczno-Kulinarne Soboty, podczas których uczestnicy mieli okazję m.in. robić wulkany, sadzić cebulki we własnoręcznie ozdobionych donicach, malować stopami oraz sprzątać swoją okolicę // fot. Szkoła Otwarta przy SP 48


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek