Święto prawników w gdyńskiej „Dwójce” - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Święto prawników w gdyńskiej „Dwójce”

22
styczeń
Święto prawników w gdyńskiej „Dwójce”

Prawnicy spotkali się z młodzieżą gdyńskiej “Dwójki” // fot. Magdalena Śliżewska

Jak co roku o tej porze, sędziowie, adwokaci, radcy prawni, świętowali w  II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza  w Gdyni Europejski Dzień Prawnika. Obchody to już tradycja jedynej w mieście szkoły, która kształci młodzież w klasach o profilach prawniczych i dyplomatycznych. Spotkanie to niezwykła platforma wymiany doświadczeń między profesjonalistami a młodzieżą, która marzy o prawniczej karierze.

 

 

Wspólnie obchody Dnia Prawnika, to już tradycja „Dwójki”, która trwa od kilkunastu lat. Klasy prawnicze funkcjonują w najstarszym gdyńskim liceum od roku 2012. Wielu absolwentów tej szkoły jest już części palestry nie tylko Trójmiasta, ale również Polski i świata. Styczniowe święto przedstawicieli prawa to doskonała okazja do spotkań, wspomnień i dzielenia się doświadczeniem z uczniami.

– Genialna inicjatywa II Liceum Ogólnokształcącego, tak naprawdę jest to okazja do spotkania z tymi osobami, które, ukończyły prawo, które pracują w zawodzie, radcami, prokuratorami, osobami które mogą powiedzieć o przyczynach, dlaczego wybrali taką ścieżkę, o pewnych konsekwencjach, tych pozytywnych, ale też negatywnych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – W pewnym sensie jest to idealna okazja, aby młode osoby zadały praktyczne pytania i w tym procesie podejmowania decyzji o wyborze kierunków studiów, kierowały się możliwie jak najlepszą wiedzą. Bardzo się cieszymy, że jest to realizowane i kibicujemy tego typu inicjatywom.

Prawnicy nie tylko odwiedzają liceum w styczniu. Niektórzy z nich wspierają szkołę przez cały rok, biorąc udział w przygotowaniach uczniów do zawodów prawniczych,  zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Od początku wiedzą z przyszłymi adeptami prawa dzielą się Aleksandra Zaręba, Piotr Sarzyński, prokurtor Mariusz Marciniak oraz sędzia Jolanta Jeżewska.

– Co roku zapraszamy gości, którzy są związani z działalnością naszych klas prawniczych, przedstawicieli sądów, przedstawicieli Okręgowej Izby Radców Prawnych, zawodu adwokata, przedstawicieli Iustiiti, czyli Stowarzyszenia Sędziów Polskich – mówi Anna Ćwiklińska Rutka, która opiekuje się z ramienia szkoły, przyszłymi prawnikami. – Gościmy również reprezentantów Sądów i Uniwersytetów z Trójmiasta, z Wydziałów Prawa. Co roku w ten dzień odwiedzają nas również nasi absolwenci, którzy studiują prawo albo już pracują w zawodzie. Nasza współpraca odbywa się z ogromną korzyścią dla uczniów.

To prawda, bowiem licealiści z „Dwójki” coraz częściej są bezkonkurencyjni i reprezentują nasze miasto na konkursach prawniczych nie tylko w Polsce, ale również na świecie.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek