Eksperci z liceum na forum dyrektorów - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Eksperci z liceum na forum dyrektorów

19
styczeń
Eksperci z liceum na forum dyrektorów

Rewelacyjne wystąpienie młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego w trakcie Vademecum Dyrektora // fot. Mariusz Biernacik

Nietypową formę miało ostatnie Vademecum Dyrektora, które regularnie organizuje Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Tym razem bowiem to młodzież szkoliła dyrektorów z nowości w temacie sztucznej inteligencji. Poza tym pedagodzy mieli okazję zapoznać się z nowymi przepisami w zakresie ochrony dzieci, a także z nowymi możliwościami projektu Kręgi na Wodzie

 

 

W ostatnim Vademecum Dyrektora wzięła udział rekordowa liczba osób – poza dyrektorami miejskich jednostek, do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przybyli nauczyciele i pedagodzy szkolni. W sumie, na zaproszenie Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli odpowiedziało ponad sto osób.

– To dowód na to, jak bardzo innowacyjne i interesujące są aktywności, do których zaprasza środowisko edukacyjne Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Nie wyobrażam sobie lepszej sytuacji, niż ta, gdzie dyrektorzy i nauczyciele także uczą się od uczniów. Tak edukacja powinna wyglądać. Podczas tego spotkania, uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego przedstawiali informacje dyrektorom, nauczycielom, na temat możliwości, jakie daje wykorzystanie sztucznej inteligencji, jak ona się rozwija, jak można ją zastosować, ale także jakie są zagrożenia wynikające z zastosowania sztucznej inteligencji. Nieprawdopodobnie ciekawy wykład, dużo informacji i wielki podziw dla organizatorek, uczennic z III Liceum.

Projekt, w którym młodzi specjaliści z III Liceum Ogólnokształcącego uczą dorosłych, realizowany pod opieką Anny Rzepy, nauczycielki „Trójki” wygrał ostatnio XIV edycję konkursu „Projektanci edukacji” organizowanego przez wydawnictwo „Nowa Era” i otrzymał grant, dzięki któremu młodzi pasjonaci, mogą przeszkolić jak największą liczbę dorosłych.

– Stoimy przed nowym wyzwaniem, jako nauczyciele, przede wszystkim ze względu na użytkowanie różnych materiałów dotyczących sztucznej inteligencji w szkole – mówią Anna Rzepa i Anna Czernichowska Tymoszyk, nauczycielki z III Liceum. – Przede wszystkim stoją przed nami wyzwania etyczne: jak uczniów poprowadzić w nowej rzeczywistości, czy to oni będą z nami współpracować, czy to jednak my będziemy współpracować z nimi. Myślę, że zostało zauważone właśnie to, że zostawiliśmy uczniom miejsce przy biurku. Że się trochę posunęliśmy i daliśmy im też moc sprawczą w kreowaniu edukacji, w kreowaniu tego, co przynosi przyszłość.

To jednak tylko cześć wielu ważnych aktywności, które działy się podczas Vademecum Dyrektora.

– A działo się tu bardzo, bardzo dużo – mówi Wojciech Jankowski, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. – W tym samym czasie, kiedy dyrektorzy poznawali za pośrednictwem uczniów sztuczną inteligencję, spotkali się też tu dziś psycholożki i pedagożki. Po zajęciach w grupach,  przeszliśmy do wspólnej sali, gdzie odbyło się szkolenie dotyczące standardów opieki nad dziećmi, które każda placówka będzie musiała wypracować w lutym. Bardzo duża frekwencja, jesteśmy bardzo zadowoleni.

Podczas spotkania dyrektorów zadebiutowała też nowa odsłona gdyńskiego programu „Kręgi na wodzie”, w ramach którego specjalistyczną pomoc oferowaną przez lekarzy i psychoterapeutów z Centrum Medycy w Sercu Gdyni otrzymają wszystkie dzieci i młodzież, którzy borykają się z problemami psychicznymi. Szczegóły działań już wkrótce.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek