Strażnicy Miejscy dbają o bezpieczeństwo przedszkolaków - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Strażnicy Miejscy dbają o bezpieczeństwo przedszkolaków

01
październik
Strażnicy Miejscy dbają o bezpieczeństwo przedszkolaków

Gdyńska straż miejska przekazała wszystkim przedszkolom w Gdyni materiały informacyjne na temat bezpiecznych zachowań w przestrzeni miasta. „Dziecko krok. Auto stop” to kolejna akcja edukacyjna przygotowana przez naszych strażników miejskich.

Bezpieczeństwo dzieci to priorytet dla Gdyni, dlatego strażnicy miejscy nawet podczas epidemii uczą dzieci bezpiecznych zachowań na drodze.

Od wielu lat zespół profilaktyki społecznej Straży Miejskiej w Gdyni prowadzi spotkania i zajęcia z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego w gdyńskich placówkach edukacyjnych. Szczególny nacisk kładziemy na bezpieczeństwo najmłodszych gdynian w ruchu drogowym. Nasze programy edukacyjne są skierowane do dzieci i ich rodziców. Bierzemy również udział w programach autorskich, takich jak m.in.: „Bezpieczny przedszkolak”, którego pomysłodawcami i koordynatorami są nauczyciele z Przedszkola nr 48 w Gdyni. – mówi Dariusz Wiśniewski, Komendant Straży Miejskiej w Gdyni – Niestety, okres pandemiczny i wprowadzenie reżimów sanitarnych, spowodowało również zawieszenie naszej, jako Straży Miejskiej aktywności na tym polu. Nie zostawiamy jednak bez pomocy naszych najmłodszych gdynian, ich rodziców i opiekunów. Wspólnie z fundacją CREDU przekazujemy pakiety edukacyjne dla nauczycieli najstarszych grup przedszkolnych do przeprowadzania zajęć z dziećmi z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym pod tytułem „Dziecko krok. Auto stop”.

Materiały przygotowane przez Fundację CREDU, powstały w ramach grantu Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W kolorowej i przystępnej formie dzieci poznają zasady przechodzenia przez jezdnię, znaczenie elementów odblaskowych i zapiętych pasów podczas jazdy samochodem – czy to w foteliku, czy już w starszym wieku, na siedzeniach.

Wiedzę i właściwe nawyki w poruszaniu się po mieście warto budować już u najmłodszych. To jeden z najważniejszych elementów edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni, ds. jakości życia – Dzięki akcjom takim jak „Dziecko krok. Auto stop” podnosi się poziom bezpieczeństwa wśród przedszkolaków i starszych dzieci. Ważne jest również to, że wykształcenie świadomości realnych zagrożeń na drodze będzie procentowało przez całe ich, również to dorosłe, życie.

To jedna z wielu inicjatyw Gdyni w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Warto wymienić sukcesywne wprowadzanie stref Tempo 30, z ograniczeniem prędkości w pobliżu placówek oświatowych i liczne przedsięwzięcia skierowane do rowerzystów, a szczególnie uczniów dojeżdżających do szkoły rowerem.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek