Spilno Gdynia miejscem wyjątkowych emocji - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Spilno Gdynia miejscem wyjątkowych emocji

04
lipiec
Spilno Gdynia miejscem wyjątkowych emocji

Niesamowite rzeczy dzieją się w Spilno Gdynia. Ostatnio  gościło tam dwadzieścioro dzieci z niepełnosprawnościami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Gdyni oraz ich opiekunowie. Wychowankowie brali udział w bardzo ciekawych i ważnych warsztatach na temat emocji i relacji.

 

Dwadzieścioro dzieci z niepełnosprawnościami nieczęsto wyrusza na wycieczki. Jest to bowiem trudne logistycznie i kosztowne. Część podopiecznych porusza się na wózkach inwalidzkich, część ma problemy zdrowotne, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. W tym roku jednak, dzięki Akcji Lato, którą sfinansował Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, młodzi wychowankowie ośrodka byli już na trzech wycieczkach od początku wakacji.
Na jedną z nich wybrali Spilno Gdynia, miejsce integracji i równości.

– Akcja Lato jest właśnie po to, aby najmłodsi gdynianie i gdynianki mogli doświadczać jak najwięcej nowych rzeczy, wspólnie się bawić i integrować – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Spilno Gdynia to takie miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od pochodzenia, stopnia niepełnosprawności czy języka, którym się posługuje. Bardzo się cieszę, że wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 spędzili w Spilno tak fantastycznie czas.

Opiekunowie dzieci podkreślają, że już wcześniej słyszeli o Spilno Gdynia i bardzo chcieli właśnie tam zabrać swoich podopiecznych. Wyprawę zaliczają do nadzwyczaj udanych.

– Pracownicy Spilno byli bardzo elastyczni i dostosowali się do naszych potrzeb – wylicza Beata Kręciewska, wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1. – Samo miejsce jest dostosowane do osób z niepełnosprawnościami, co przy takiej ilości dzieci jak nasze, jest ogromnie ważne. Warsztaty były cudowne. Empatyczni prowadzący, działali tak, że każde nasze dziecko było w centrum zainteresowania i czuło się wyjątkowe. To się naprawdę rzadko zdarza. Część naszych podopiecznych nie mówi, więc starali się swoje emocje pokazać w inny sposób.  Nasze dzieci, ze względu na różne trudności, rzadko wyruszają na wycieczki, a w tym roku dzięki Akcji Lato byliśmy już na trzech. Spilno Gdynia, to takie miejsce, do którego bardzo chcielibyśmy jeszcze wrócić.

Warsztaty dla wychowanków prowadziła Magdalena Turkiewicz, specjalistka z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty, który oferuje wsparcie psychologiczne dla najmłodszych mieszkańców Gdyni i ich rodziców, nauczycieli oraz opiekunów.

– Fantastyczni uczestnicy, cudowni opiekunowie, wyjątkowa atmosfera – mówi prowadząca. – Warsztaty, które prowadzi w Spilno Gdynia Zespół Wsparcia dla Oświaty są „szyte na miarę” czyli każdorazowo indywidualnie przygotowane z uwzględnieniem potrzeb i możliwości uczestników. Zapraszamy na nie wszystkie dzieci, niezależnie od pochodzenia, języka, którym się posługują, czy też stopnia niepełnosprawności.

Działania zarówno Spilno Gdynia jak i Zespołu Wsparcia dla Oświaty, oraz tegoroczna Akcja Lato, finansowane są ze środków Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek