Będą nowe klasy dla gdyńskich ósmoklasistów - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Będą nowe klasy dla gdyńskich ósmoklasistów

03
lipiec
Będą nowe klasy dla gdyńskich ósmoklasistów

Rekordowa liczba ósmoklasistów chce uczyć się w gdyńskich szkołach. Co trzeci z nich nie jest mieszkańcem naszego miasta. – To może być bardzo trudna rekrutacja, ale będziemy reagować na bieżąco – zapewniają władze miasta.

O tym, że tegoroczna rekrutacja do szkół średnich będzie wyjątkowo trudna, wiadomo już od jakiegoś czasu. Wiąże się to z reformą edukacji, która miała miejsce dokładnie osiem lat temu i w wyniku której do szkoły, obok dzieci siedmioletnich, poszły sześciolatki. To jeden z powodów, dla których w systemie rekrutacyjnym zarejestrowało się już około 4360 osób, które na swojej liście preferencji jako pierwszą wybrały którąś z 25 szkół średnich w Gdyni. Te dane jeszcze się mogą zmienić, ponieważ wnioski wciąż napływają.
Dlaczego kandydatów jest tak wielu, podczas gdy tegorocznych ósmoklasistów mieliśmy w Gdyni zaledwie 2870?

– Gdyńskie szkoły, ze względu na wysoką jakość kształcenia, doskonałe wyniki matur, budzą duże zainteresowanie uczniów ościennych gmin – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Cieszy nas wysoki poziom naszych szkół, ale należy pamiętać, że równocześnie ma to duży wpływ na liczbę osób na jedno miejsce w rekrutacji. W obecnych klasach pierwszych w naszych szkołach średnich, około jedną trzecią uczniów stanowią osoby zameldowane poza Gdynią. Jako przedstawiciele samorządu, dokładnie przyglądamy się temu, jak kształtują się preferencje kandydatów do naszych szkół średnich i będziemy reagować na bieżąco, zgodnie z potrzebami młodzieży. Rozważamy tworzenie dodatkowych klas, w szkołach, w których jest taka możliwość ze względu na warunki lokalowe i liczbę nauczycieli.

Obecnie na absolwentów podstawówek czeka w gdyńskich szkołach 90 planowanych klas. To o cztery klasy więcej niż w roku ubiegłym, kiedy ósmoklasistów było mniej niż obecnie, ale i tak zaistniała konieczność tworzenia dodatkowych oddziałów.

Problemy z rekrutacją związane są nie tylko z dużą liczbą kandydatów oraz ogromnym zainteresowaniem gdyńskim systemem edukacji, ale również z błędami, które mogą być popełniane przez rodziców lub uczniów w trakcie rekrutacji. W ubiegłym roku, jak pokazują analizy, w pierwszej turze rekrutacji, ponad 6 proc. kandydatów korzystających z systemu Nabór Szkoły Ponadpodstawowe VULCAN w bazie nabór-pomorze wybrało tylko jedną szkołę na liście preferencji, mimo braku tytułu laureata lub finalisty dających uprawnienie do pierwszeństwa przyjęcia, w efekcie nie dostali się oni do żadnej szkoły. Innym błędem jest wybieranie szkół z podobnym progiem punktowym.

W tym roku w Gdyni można aplikować do nieograniczonej liczby szkół.

Przed nami ważny moment w rekrutacji – już dzisiaj kandydaci poznają wyniki swoich egzaminów. Z kolei zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty zdający dostaną 6 lipca 2023 r.

To ostatnia chwila na korektę co do wyboru szkoły, do której wcześniej złożyli podanie – tylko do 12 lipca do godz. 15:00 istnieje możliwość złożenia nowego wniosku, w tym zmiany przez kandydata wniosku o przyjęcie, z uwagi na zmianę szkół, do których kandyduje.

Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych nastąpi 19 lipca 2023 r. do godz. 15.00.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek