SP 51 #wGdyni podniosła żagle - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

SP 51 #wGdyni podniosła żagle

29
czerwiec
SP 51 #wGdyni podniosła żagle

Szkoła Podstawowa nr 51 im. Polskich Noblistów rok szkolny pożegnała… w trampkach. Wydarzenie w żeglarskim klimacie odbyło się w Marina Yacht Park w Gdyni. To jedna z trzech szkół biorąca udział w projekcie „Pomorskie Żagle Wiedzy – GDYNIA”.

Szkoła Podstawowa nr 51 im. Polskich Noblistów oficjalnie funkcjonuje od 2017 roku. Jednak jej początki sięgają lat 60. To ta szkoła organizuje przegląd filmowy Młode Albatrosy, to tutaj dzieci od najmłodszych lat rozwijają swoją wiedzę również o morzu, a teraz także żeglarstwie. Umożliwił im to projekt „Pomorskie Żagle Wiedzy – GDYNIA”.

– Cieszę się, że nasi uczniowie w ramach takich projektów rozwijają swoje umiejętności. Przyswajają nową wiedzę z najróżniejszych dziedzin, przy okazji dobrze się bawiąc i zdrowo spędzając czas. Gdynia jest miastem, które dysponuje idealnym położeniem i infrastrukturą właśnie do organizacji tego typu projektów. A te, jak widzimy m.in. na przykładzie Szkoły Podstawowej nr 51, bywają bardzo inspirujące dla całej społeczności szkolnej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

„Pomorskie Żagle Wiedzy – Gdynia” to projekt pełen praktyki dla grupy 90. uczniów i nauczycieli ze Szkół Podstawowych nr 8, 12 i 51. Jego celem jest podniesienie jakości pracy tych trzech placówek poprzez realizację działań dotyczących edukacji morskiej i żeglarskiej oraz wykorzystanie ich w procesie kształtowania kompetencji kluczowych uczniów, promowanie i upowszechnianie zawodów związanych z morzem oraz wzorców aktywnego uczestnictwa w sporcie i rekreacji. I właśnie jednym z elementów promocji projektu było wydarzenie „Żagle w górę”. Było to zakończenie roku szkolnego w iście żeglarskim stylu. Święto zaczęto od przemarszu od wejścia do gdyńskiej mariny, aż do samego bosmanatu z przygotowanymi przez uczniów własnoręcznie żaglami. Młodzi również śpiewali szantę, z tekstem napisanym specjalnie dla tej szkoły. Tradycyjne przemówienia, wręczanie prezentów i nagród poprzedziły część artystyczną.

– Życzę Wam abyście zawsze mogli żeglować z załogą, na której możecie polegać – mówiła swoim ósmoklasistom Danuta Maliszewska, dyrektor tej szkoły.

Jak żartowała nie spodziewała się, że będzie zakończenie roku prowadziła w trampkach. Wręczono nagrody i dyplomy w konkursach chemicznych, matematycznych czy językowych, gratulacje za wybitnie zdane egzaminy czy wyróżniono dwie uczennice z najwyższą średnią. W programie artystycznym wystąpiły przedszkolaki, które podróżowały po świecie w rytm muzyki z różnych krajów. Cała szkoła odśpiewała szantę, a uczniowie kończący tę podstawówkę mimo upału z chęcią zatańczyli belgijkę.

O działaniach w projekcie mówił także Leopold Naskręt, kapitan jachtowy oraz instruktor żeglarstwa. Wyjaśnił, że młodzi odbyli już zajęcia np. z kartografii, z wiedzy morskiej i oczywiście mogli zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystać w praktyce bo pływali już po spokojnych wodach zatoki. Głos zabrał także Bogusław Witkowski, prezes zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego. W okresie wakacyjnym wyróżniający się podczas dotychczasowych działań uczniowie, mają szansę podszkolić się na obozie żeglarskim.

„Pomorskie Żagle Wiedzy – GDYNIA” to kolejny już projekt, który uzyskał pozytywne rekomendacje i dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W Gdyni będzie trwał do czerwca 2023 roku. Jego koszt dla naszego miasta to 345 600 zł, z czego 328 320 zł to dofinansowanie. To przedsięwzięcie realizowane przez Wydział Edukacji UM Gdyni, obok innych trwających obecnie projektów, które kompleksowo wznoszą na jeszcze wyższy poziom kształcenie w Gdyni na wszystkich etapach – począwszy od przedszkoli, przez szkoły podstawowe, aż po szkolnictwo zawodowe.

Projekt „Pomorskie Żagle Wiedzy – GDYNIA” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

tekst i fot. Zuzanna Kasprzyk


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek