Wakacje, są już wakacje! - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Wakacje, są już wakacje!

27
czerwiec
Wakacje, są już wakacje!

Rok szkolny 2021/2022 już się kończy. Ten z pewnością zapadnie nam wszystkim w pamięć na długo. Zaczęliśmy go walcząc ze skutkami pandemii – kończymy walcząc ze skutkami wojny. Dlatego wszystkim życzymy udanego wakacyjnego wypoczynku i pielęgnowania pozytywnych wspomnień. 

W edukacji ten rok szkolny obfitował w niespodziewane zwroty akcji. Zaczynaliśmy go jeszcze w cieniu koronawirusa. Do tego dochodziło widmo poważnych zmian w oświacie i wpływ Polskiego Ładu na dochody samorządów. A później wybuchła wojna w Ukrainie.

Wszyscy Polacy, również Ci należący do gdyńskiego środowiska edukacyjnego nie wahali się ruszyć z pomocą. Przyjęliśmy setki dzieci uchodźców nie tylko do domów, ale i do szkół. To Wy – nauczyciele, rodzice naszych uczniów, uczniowie pomogliście zorganizować im się w nowej rzeczywistości. Ten gest solidarności nigdy nie zostanie zapomniany.

– To był rok szkolny pełen wyzwań. Dlatego chciałbym bardzo podziękować, że mimo niezwykle trudnych czasów, nasze środowisko edukacyjne z pełnym zaangażowaniem dba o to, aby każde dziecko miało szansę rozwinąć żagle w Gdyni – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia. – Porozumienie, współpraca i pasja naszego środowiska edukacyjnego sprawia, że możemy w Gdyni tworzyć dobry klimat do nauki. A tymczasem korzystajmy z naszego rewelacyjnego klimatu do wypoczynku. Życzę udanych, bezpiecznych wakacji pełnych pozytywnych wspomnień.

Ale to też rok, gdzie środowisko edukacyjne Gdyni odnotowało wiele sukcesów. Gdyńskie szkoły wciąż pokazują jak wysoki poziom nauczania mają. Uczniowie osiągnęli olbrzymie wyróżnienia nie tylko na poziomie krajowym ale i światowym. Zakończono również wiele projektów i inwestycji, dzięki którym odmieniono warunki nauczania w szkołach. Trwają kolejne.

Rok szkolny 2021/2022 rozpoczęliśmy z 16745 uczniami w podstawówkach i 9791 uczniami w szkołach ponadpodstawowych. Warto zauważyć, że przez ostatnie 3 lata liczba uczniów w szkołach podstawowych pozostaje na podobnym poziomie. Różnice w kolejnych naborach to około 100-200 osób. Od blisko 3 lat technika wybiera około 3400 uczniów. Jednocześnie obserwujemy spadki liczby uczniów w liceach. W tym roku licea wybrało 5569 uczniów, o blisko 400 uczniów mniej niż w ubiegłym roku. W szkołach branżowych I stopnia uczy się 815 uczniów.

Gdynia od wielu lat dba o to, aby zapewnić wszystkim dzieciom komfortowe miejsce do nauki. W Szkole Podstawowej nr 26 funkcjonują klasy przygotowawcze dla dzieci z doświadczeniem migracyjnym. To pozwoliło na szybką reakcję w momencie wybuchu wojny w Ukrainie. Mieliśmy już, jako jedyne miasto w Polsce, kompleksowy program wsparcia, który wdrożyliśmy w kolejnych placówkach. 24 lutego, w dniu wybuchu wojny, mieliśmy 474 uczniów z Ukrainy na różnych poziomach nauczania. Oprócz nich uczą się u nas dzieci pochodzące z Francji, Białorusi czy z Rosji. Dwa tygodnie później mówiliśmy już o 50 dzieciach więcej. Ten wyjątkowo trudny rok szkolny ukończyło u nas 2113 dzieci i młodzieży z Ukrainy.

– Teraz przed nami wakacje, czas radości i zabawy. Dlatego po tym pełnym wyzwań roku szkolnym 2021/2022 życzymy Wam wszystkim – nauczycielom, dyrektorom, pracownikom szkół, rodzicom, a przede wszystkim dzieciom i młodzieży zasłużonego odpoczynku i pełnego optymizmu powrotu do szkół. Wykorzystajcie ten czas i odpocznijcie, abyście w kolejnym roku silniejsi stawiali czoła kolejnym wyzwaniom – życzy Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

24 czerwca wszystkie szkoły uroczyście zakończyły rok. W tych ostatnich dniach nauki szkolnej towarzyszyliśmy społeczności SP nr 21 oraz SP nr 51, która zakończenie świętowała w gdyńskiej marinie, seniorom z Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, społeczności SP nr 26, która żegnała się ze swoją wieloletnią dyrektor. Relacje z tych wydarzeń już wkrótce ukażą się na gdynia.pl.

fot. Uczniowie z SP 21 żegnają rok szkolny 2021/2022 // fot. Filip Śmigielski


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek