SP 13 kończy świętowanie jubileuszu
Świętowanie w Szkole Podstawowej nr 13 im. Lucjana Cylkowskiego trwało od ubiegłego roku. W październiku w placówce zorganizowano oficjalną, kameralną ze względu na pandemię, uroczystość, połączoną z pasowaniem nowych uczniów szkoły. Wtedy też szkolna społeczność dowiedziała się o wyjątkowym prezencie, sporym, jak na okrągły jubileusz przystało – nowym boisku do piłki nożnej.
– Cieszę się, że pomimo przeszkód udało się zmodernizować kolejne boisko. Corocznie prowadzimy szereg inwestycji, aby móc zwiększyć komfort nauki i pracy naszego środowiska edukacyjnego. Budujemy, rozbudowujemy, modernizujemy, ale przede wszystkim nie zapominamy o historii naszych placówek i obiektów, w których się mieszczą. To historia i tradycja sprawiają, że mamy tak zaangażowaną i zintegrowaną społeczność edukacyjną w Gdyni. Modernizacja tego boiska była zdecydowanie dobrym prezentem dla szanownej jubilatki – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
– Sukcesywnie ulepszamy sportową infrastrukturę miasta, nie tylko budując zupełnie nowe obiekty, ale także pomagając odzyskiwać blask tym starszym. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 oraz mieszkańcy Małego Kacka już będą mogli trenować i rozgrywać mecze na zupełnie nowej nawierzchni – mówi wiceprezydent ds. rozwoju Marek Łucyk.
Podczas budowy nie odbyło się bez niespodzianek, bo na terenie przyszłego boiska podczas robót ziemnych odkryto niewybuch z czasów II wojny światowej. Biorąc pod uwagę historię Gdyni i samej placówki nie ma się czemu dziwić. Po interwencji saperów, szybko przystąpiono do prac modernizacyjnych boiska. Twarde podłoże zmieniono na zielony dywan ze sztucznej trawy. Boisko do piłki nożnej z polem gry ma wymiary 36×20 metrów, do tego zakupiono też wyposażenie. Otoczono je piłkochwytami o wysokości sięgającej 6 metrów. Pojawiły się także chodniki, opaski wokół płyty boiska, elementy małej architektury, w tym między innymi stojaki na rowery oraz siedziska sportowe dla 50 osób. Ułożono przepusty, które w przyszłości pozwolą na zamontowanie w tym miejscu oświetlenia boiska.
– Ta modernizacja to element większego projektu. Gmina Miasta Gdyni realizuje projekt pn. Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni – część III, dofinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Boisko przy SP 13 to kolejne miejsce, którego zmiana ma na celu modernizację istniejących obiektów i przystosowanie ich do współczesnych potrzeb – mówi Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
3 czerwca, w piątek, przy ul. Halickiej 8 w Gdyni odbył się festyn organizowany z okazji zakończenia obchodów jubileuszu SP 13. To właśnie podczas niego uroczyście otwarto boisko.
Szkoła, a dokładniej drewniany budynek do dziś stojący obok głównego gmachu, powstała przed drugą wojną światową. Oddano ją do użytku 3 października 1936 roku. Była to jedna z pierwszych gdyńskich szkół w niepodległej Polsce. Postawienie budynku zajęło raptem trzy miesiące. Placówka stanęła przy ówczesnej ul. Przemyskiej 46. Dziś ten adres to ul. Halicka 8. W roku szkolnym 1936/1937 w szkolnych ławach zasiadło 704 uczniów i utworzono łącznie 12 oddziałów.
Gdyńska „drewniana Warszawa”
Mały Kack zwano dawniej „drewnianą Warszawą”. Była to jedna z biedniejszych dzielnic na obrzeżach Gdyni, gdzie w poszukiwaniu lepszego życia ściągały tłumy Polaków i polskich emigrantów. Kiedy powstawała ta placówka, bezrobocie w okolicy sięgało 25 procent.
Rok 1939 przyniósł wojnę, walki o miasto, naloty i bombardowania. Wtedy zmieniło się też przeznaczenie szkoły. Najpierw uczyła się tu młodzież z Hitlerjugend. Później w tym miejscu powstał obóz dla pracowników, którzy budowali fortyfikacje. W międzyczasie wysiedlano mieszkańców Gdyni. Po wojnie budynek szkoły był zrujnowany.
Pierwsza „tysiąclatka”
Mały Kack od niemieckiego okupanta był wolny 23 marca 1945 roku. Niespełna miesiąc później – 20 kwietnia 1945 roku w mieszczącej się tam szkole uczyło się już 500 uczniów. Wszystko dzięki determinacji lokalnej społeczności i kierownika placówki. W szkole pracowało wtedy dwóch nauczycieli – Aleksandra Ryncka i Anatol Jasiński, który kierował placówką.
Kolejne ważne wydarzenie to budowa nowego budynku. Pierwsza w Gdyni szkoła wybudowana na tysiąclecie państwa polskiego powstała właśnie w sąsiedztwie drewnianej, przedwojennej szkoły. W „Dzienniku Bałtyckim” z 1 września 1961 roku napisano, że otwarcie „tysiąclatki”, jak zwyczajowo określa się te szkoły, odbyło się 31 sierpnia. Budynek miał 3000 metrów kwadratowych, 15 sal lekcyjnych, 2 pracownie, świetlicę, jadalnię i salę gimnastyczną z natryskami. I o ile w samym artykule wspomniano o „pokojowym budownictwie”, warto wiedzieć, że wszystkie „tysiąclatki” zaprojektowano tak, aby w razie konieczności mogły pełnić funkcję szpitali polowych. Pod niektórymi z nich były nawet schrony przeciwlotnicze.