Sobotnia Szkoła Ukraińska rusza w Gdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Sobotnia Szkoła Ukraińska rusza w Gdyni

16
styczeń
Sobotnia Szkoła Ukraińska rusza w Gdyni

Rusza Sobotnia Szkoła Ukraińska w Spilno Gdynia // fot. Katarzyna Balcerzak

Jedna z nielicznych w Polsce Sobotnia Szkoła Ukraińska powstaje właśnie w Gdyni. Lekcje będą prowadzone w weekendy, a dzieci oprócz możliwości nauki ojczystego języka i kontaktu z kulturą ukraińską, otrzymają też szerokie wsparcie w zakresie wyrównywania szans.

Takie szkoły działają na całym świecie – właśnie w weekendy dzieci z mniejszości narodowych mogą uczyć się języka ojczystego i mogą poznawać kulturę kraju przodków. Teraz Sobotnia Szkoła Ukraińska rozpocznie działalność w Spilno Gdynia.

– W Gdyni żyje kilka tysięcy najmłodszych pochodzenia ukraińskiego, większość to dzieci z doświadczeniem uchodźczym – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – O tym, jak bardzo potrzebne jest miejsce, gdzie te dzieci będą miały kontakt z językiem i kulturą z kraju pochodzenia, przekonaliśmy się w ostatnią sobotę, kiedy na wieść o planowanym otwarciu Szkoły Ukraińskiej, na ulicy Starowiejskiej, przed Spilno Gdynia, mimo mrozu na dworze, czekały całe rodziny, zainteresowane taką formą edukacji swoich dzieci. Gdynia to miast otwarte i staramy się stworzyć wszystkim jego mieszkańcom jak najlepsze możliwości edukacji i rozwoju.

Czego się będzie można nauczyć w Sobotniej Szkole? Przede wszystkim będą tam lekcje języka ukraińskiego, ale również historii Ukrainy, geografii, zajęcia kulturalne, wsparcie dla dzieci z niepełnosprawnościami, terapia psychologiczna i pedagogiczna, będą również prowadzone diagnozy i zajęcia wyrównawcze. W działalność szkoły angażują się ukraińscy i polscy pedagodzy oraz wielu społeczników. Będzie również możliwość przygotowania do egzaminów ukraińskich, aby dyplomy uzyskane w Polsce zostały nostryfikowane w Ukrainie.

– Pomagamy od początku wojny i będziemy pomagać – mówi Wojciech Jankowski, dyrektor GODN i koordynator Sobotniej Szkoły Ukraińskiej. – Gdynia zareagowała jak wybuchła wojna, wielu mieszkańców niosło pomoc uchodźcom, którzy do nas przybywali. My dalej to wsparcie kontynuujemy, pomagamy całym rodzinom, oferując im taką pomoc, która jest najbardziej adekwatna. Założeniem Sobotniej Szkoły jest to, aby te rodziny, które wiążą przyszłość z Polską, z Gdynią, miały kontakt z językiem ukraińskim, ze swoją historią, geografią. Oferujemy też w naszej szkole, bardzo szeroki pakiet pomocowy.

Wszelkie informacje o Sobotniej Szkole Ukraińskiej, można uzyskać kontaktując się ze Spilno Gdynia. Staramy się, aby projekt był współfinansowany ze środków Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek