Rusza wsparcie dla rodziców dzieci młodszych - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Rusza wsparcie dla rodziców dzieci młodszych

17
czerwiec
Rusza wsparcie dla rodziców dzieci młodszych

Twoje dziecko wydaje się nie słyszeć co do niego mówisz? Problemy narastają? Czujesz, że potrzebujesz wsparcia? Mamy dobrą wiadomość: w Spilno Gdynia ruszają unikalne warsztaty dla rodziców “Świadome kierowanie procesem wychowania w oparciu o zasady Stosowanej Analizy Zachowania”. Dla wszystkich rodziców z Gdyni, zajęcia są bezpłatne, wspiera nas w tym UNICEF.

 

Badania pokazują, że coraz więcej rodziców dotyka wypalenie rodzicielskie. Jest to nowe pojęcie, które badacze ustawili na czterech filarach. Pierwszy wymiar dotyczy emocjonalnego wyczerpanie, poczucia, że bycie rodzicem wykańcza. Później nachodzi etap utraty przyjemności z pełnienia roli rodzicielskiej: nie lubię być ze swoimi dziećmi, chciałbym móc nie być rodzicem. Wypaleniu można zapobiec, między innymi wspierając rodziców w skutecznym rozwiązywaniu problemów wychowawczych.

– Warsztaty doskonalenia kompetencji rodzicielskich, które nasi specjaliści przygotowali dla rodziców, to nie tylko możliwość zdobycia nowej wiedzy i poszerzenie umiejętności wychowawczych, ale także platforma wymiany doświadczeń dla rodziców dzieci w różnym wieku – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Nasza rzeczywistość społeczna się zmienia, rodziny wielopokoleniowe stają się rzadkością, wielu młodych rodziców mierzy się z rodzicielstwem samotnie. Warsztaty dają szansę na dzielenie się wiedzą i doświadczaniem w tym zakresie, także między rodzicami.

Szkolenie “Świadome kierowanie procesem wychowania w oparciu o zasady Stosowanej Analizy Zachowania” adresowane jest głównie do rodziców dzieci przedszkolnych i
wczesnoszkolnych, zwłaszcza tych, których dzieci stwarzają trudności wychowawcze, a oni sami często doświadczają bezradności i frustracji w relacji z dzieckiem, ale także do tych, którzy po prostu chcieliby podnieść swoje kompetencje i poszerzyć wiedzę.

– W pierwszej kolejności zachęcamy do udziału rodziców młodszych dzieci, ale myślę, że również rodzice starszych dzieci znajdą coś dla siebie – mówi Maria Michalska, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2, prowadząca warsztaty.  – Szkolenie składa się z 2 spotkań około dwugodzinnych. W trakcie pierwszego omawiamy funkcje trudnych zachowań i to, w jaki sposób je wygaszać. Rodzice uczą się dokonywać obserwacji zachowań swoich dzieci i analizowania ich. Drugie spotkanie poświęcone jest wzmacnianiu zachowań prawidłowych.

Jeszcze do niedawna, tego typu warsztaty dla rodziców były organizowane głównie w Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych. Obecnie, we współpracy z UNICEF, nasi specjaliści organizują je również w Spilno Gdynia, gdzie warsztaty zaplanowano na 26 czerwca i 3 lipca o godz. 17:00. Wszyscy chętni mogą przysłać zgłoszenia na maila e-mail:  m.michalska@ppp1.edu.gdynia.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

fot. Warsztaty pomogą rodzicom lepiej rozumieć zachowanie swoich dzieci // fot. Pixabay


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek