Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w gdyńskich szkołach - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w gdyńskich szkołach

15
czerwiec
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w gdyńskich szkołach

Po raz kolejny szkolne biblioteki w Gdyni wzbogacą się o nowe książki bądź sprzęt. Z 41 placówek, które złożyły wnioski, dofinansowanie do zakupów otrzymało aż 30.

Nie tylko nowości wydawnicze, ale i elektroniczne wersje, nowe wydania, a także wyposażenie bibliotek i książkowe nagrody – to rzeczy, które można zakupić w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Co roku szkoły składają wniosek o zakupy. W 2021 roku ze wsparcia skorzystało 10 placówek z 14, które o nie wnioskowały. W 2022 roku 22 szkoły z 45 wnioskujących realizowały swoje „książkowe” plany.

– Szkolne biblioteki to przestrzeń której młodzi mają dostęp do różnorodnej literatury i materiałów edukacyjnych, które wspierają ich w nauce i rozwijają ich zainteresowania. Są nie tylko miejscem do zdobywania informacji, ale także przestrzenią do odkrywania pasji, rozwijania kreatywności i budowania umiejętności badawczych. Wielu uczniów docenia też spokój i ciszę jako przeciwwagę dla szkolnych korytarzy pełnych zgiełku. Książki nie tylko są źródłem wiedzy ale i rozwijają nasze młode pokolenie gdynianek i gdynian. Widać, że w szkolnych bibliotekach dba się o doskonały wybór lektur dla młodych pokoleń. To często przemyślanie urządzone przestrzenie, w których można się zrelaksować, pograć w planszówki czy po prostu spotkać się ze znajomymi. Dlatego zachęcam do odwiedzania, już nie tylko szkolnych, bibliotek – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

W roku 2023 wnioski o zakupy z programu złożyło 41 placówek, a dofinansowanie otrzymało 30 z nich. Łącznie z programu dofinansowanie wyniosło 223 500 zł. To 80% całych wydatków bowiem pozostałą część na zakupy wykłada Miasto Gdynia.

Przedszkola otrzymały dofinansowanie na zakup nowości czytelniczych dla dzieci w wieku 3-6 lat i działania promujące czytelnictwo. Łącznie to kwota 43,5 tys. zł. Przedszkole Specjalne w Gdyni na swoje zakupy otrzymało 1 500,00 zł. Pozostałe 14 przedszkoli otrzymało kwotę wsparcia w wysokości 3000 zł:

 

Wyższe kwoty wsparcia zostały udzielone szkołom podstawowym i ponadpodstawowym. Tutaj środki można przeznaczyć na zakup nowości wydawniczych, w szczególności książek historycznych poświęconych historii naszego kraju w wieku XX, lektur szkolnych ale także na zakup nowego wyposażenia bibliotek i oczywiście na wsparcie działań promujących czytelnictwo. Łącznie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z programu dostały 180 000 zł dofinansowania do swoich zakupów.

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek