Wyniki egzaminu ósmoklasisty w Gdyni są świetne - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Wyniki egzaminu ósmoklasisty w Gdyni są świetne

08
lipiec
Wyniki egzaminu ósmoklasisty w Gdyni są świetne

W Gdyni wyniki egzaminu ósmoklasisty podobnie jak w zeszłym roku są zdecydowanie wyższe od wyników krajowych i wojewódzkich. Do tego ich poziom w Gdyni jest lepszy niż w roku ubiegłym.

Egzamin ósmoklasisty w 2022 roku zdawano z trzech obowiązkowych przedmiotów – języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Zdecydowanie najwięcej uczniów wybrało język angielski. Na egzamin z niemieckiego zdecydowało się 9 uczniów, a z francuskiego 4. W całym województwie do egzaminu przystąpiło ok. 33 130 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej, w tym 386 uczniów – obywateli Ukrainy. W Gdyni było to ponad 2700 uczniów z 40 szkół. Wyniki egzaminu ósmoklasisty w Gdyni na tle województwa i kraju wypadają znakomicie. Jesteśmy także w czołówce dużych miast w Polsce.

– Wyniki egzaminu ósmoklasisty w Gdyni są spektakularne. Równamy do poziomu najlepszych wyników w Polsce, tuż za Warszawą i Krakowem. To wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie na rzecz dalszej ciężkiej pracy. To zasługa całego naszego środowiska edukacyjnego – wspaniałych nauczycieli, młodzieży i ich rodziców. Gratuluję rewelacyjnych wyników i wierzę w to, że za chwilę osiągnięcie równie wysokie na egzaminach dojrzałości w gdyńskich szkołach średnich – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty Gdynia 2022

W roku 2022, podobnie jak w ubiegłym, zdecydowanie najlepiej wypadł młodym gdynianom egzamin z języka angielskiego. Średni wynik w Gdyni to 79 procent. W skali województwa było to 66,75 procent, a w skali kraju 67 procent.

Wykres przedstawiający poziom zdawalności z jęyka angielskiego
Rewelacyjną średnią nasi uczniowie uzyskali też z królowej nauk, matematyki – 66 procent, przy 56,18 procent w pomorskim i 57 procent w kraju. W porównaniu do roku ubiegłego to wzrost aż o 11 procent.

Wykres przedstawiający wyniki z matematyki
Gdynianie poprawili też ubiegłoroczny wynik z języka polskiego – średnio to 65 procent. W kraju podobnie jak w roku ubiegłym było to 60 procent, a w skali województwa 59,17 procent.

Wyniki egzaminu z języka polskiego na wykresie
Zdecydowanie poprawił się poziom egzaminów z języka niemieckiego. W 2022 roku to 69 procent w porównaniu do 44 procent w roku ubiegłym.

Tegoroczne wyniki egzaminu ósmoklasistów w Gdyni stawiają nas też wysoko w porównaniu do 15 dużych miast w Polsce. W przypadku egzaminu z języka angielskiego mamy czwarte miejsce w kraju. Pola ustępujemy w kolejności miastom: Sopot, Warszawa i Kraków. W przypadku języka polskiego mamy piąte miejsce wśród największych i najlepszych 15 miast w Polsce. Najsłabiej wypada matematyka (dziewiąte miejsce).

Wyniki egzaminu ósmoklasisty Gdynia 2021

Dla porównania przypomnijmy ubiegłoroczne wyniki, gdzie mimo pandemii, nasi ósmoklasiści wypadli doskonale zarówno w skali województwa, jak i kraju. Zdecydowanie najpopularniejszy był wtedy także język angielski. I tu gdynianki i gdynianie wypadli świetnie – ze średnim wynikiem 78 procent (przy 65 procent w województwie pomorskim i 66 procent w kraju). Z kolei średni wynik, jaki uzyskali z języka polskiego to 64 procent (przy 58 procent w województwie pomorskim i 60 procent w kraju). Najsłabiej wypadł egzamin z królowej nauk – matematyki. Gdynianki i gdynianie zdali go ze średnim wynikiem 55 procent (przy 46 procent w województwie pomorskim i 47 procent w kraju). Część uczniów z Gdyni na egzaminie wybrała też język niemiecki – i tu średni wynik, jaki osiągnęli, to 44 procent.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek