Rewelacyjne wyniki gdyńskich maturzystów - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Rewelacyjne wyniki gdyńskich maturzystów

05
lipiec
Rewelacyjne wyniki gdyńskich maturzystów

Poznaliśmy już wyniki matur 2021. Egzamin dojrzałości gdynianie zdali najlepiej w Trójmieście i województwie. Są również w czołówce krajowej.

Tegoroczne matury były z pewnością inne, niż te dobrze nam znane. Pandemia poddała maturzystów bardzo ciężkiej próbie i sam fakt, że udało im się przestawić na zupełnie inny tryb i harmonogram pracy sprawia, że należy im się wielki szacunek i uznanie. Dzięki ogromnej pracy ich samych oraz doskonałej gdyńskiej kadry nauczycielskiej udało się możliwie najlepiej w tych okolicznościach przygotować do  egzaminów maturalnych. W tym roku szkolnym gdyńscy uczniowie otrzymali również wsparcie od samorządu w ramach “Akademii Maturzysty”. Nie bez znaczenia jest też konsekwentna realizacja strategicznych działań w gdyńskiej oświacie zmieniającej jakość życia młodych mieszkańców i pozwalającej im poszerzać swoje horyzonty – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – To wszystko przyniosło efekty. Gdyńscy maturzyści zdali rewelacyjnie. Osiągnęli najlepsze w Trójmieście i województwie wyniki. Są też w czołówce krajowej. Serdecznie gratuluję i życzę każdemu dalszych sukcesów na dorosłych ścieżkach życia oraz odważnego spełniania marzeń. Osobne podziękowania kieruję na ręce rodziców i całej kadry oświatowej. Bez Waszego zaangażowania nie byłoby takich wyników.

W Gdyni do matury przystąpiło 2453 uczniów z 29 szkół. 1789 osób maturę zdawało w gdyńskich liceach, a 664 w technikum. Każdy maturzysta musiał podejść do części pisemnej z trzech egzaminów – z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego. Zdecydowanie najpopularniejszy był język angielski. Część ustna była przeprowadzana wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z takiego egzaminu w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Maturę w Gdyni zdało 81% absolwentów szkół ponadpodstawowych. To najlepszy wynik w Trójmieście i województwie. Młodzi gdynianie są też w czołówce krajowej. Najlepiej wypadły im zmagania z językiem angielskim ze średnim wynikiem 86% (przy 77% w województwie pomorskim i 76% w kraju) oraz z językiem niemieckim ze średnim wynikiem 75% (przy 54% w województwie pomorskim i 58% w kraju). Z kolei z matematyki maturzyści osiągnęli średni wynik 64% (przy 54% w województwie pomorskim i 56% w kraju). Najsłabiej wypadł egzamin z języka polskiego. Gdynianie zdali go ze średnim wynikiem 55% (przy 54% w województwie pomorskim i 55% w kraju).

Pomimo stresu i niepewności spowodowanej pandemią, większość gdyńskich uczniów wykorzystała naukę zdalną i pobyt w domu na staranne przygotowanie się do egzaminu dojrzałości. Gdyński samorząd wsparł ich w ramach „Akademii Maturzysty” proponując m.in. nieograniczony dostęp do materiałów edukacyjnych w formie on-line z poszczególnych przedmiotów,  webinaria z psychologiem na temat metod skutecznego uczenia się i motywacji oraz dodatkowe konsultacje on-line lub zdalnie przygotowujące do egzaminów maturalnych. Prowadzili je nauczyciele, którym miasto zapewniło bezpłatne szkolenia z procedury i arkusza egzaminacyjnego. Łącznie szkołom przyznano 2750 godzin dodatkowych konsultacji. Na ten cel przeznaczono 165 tys. zł.

Maturzyści mogą poznać swoje indywidualne wyniki w systemie ZIU – http://wyniki.edu.pl

Osoby, które nie zdały tylko z jednego przedmiotu, mogą go poprawiać jeszcze w sierpniu tego roku.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek