Razem w trosce o dzieci - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Razem w trosce o dzieci

24
luty
Razem w trosce o dzieci

Bardzo ważne działania dla gdyńskiej oświaty prowadzi w ostatnim czasie Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Cyklicznie spotykają się tam gdyńscy psychologowie szkolni, aby wymienić się doświadczeniami i wspólnie szukać rozwiązań na trudne czasy. Biorą oni także udział w całym cyklu szkoleń. Jest to możliwe dzięki wsparciu UNICEF.

Cykl spotkań jest odpowiedzią na problemy, z którymi borykają się polskie szkoły. Najpierw pandemia, później skutki wojny w Ukrainie i tysiące dzieci z doświadczeniem migracyjnym, które z dnia na dzień pojawiły się w naszych szkołach, wymagają poszukiwania nowych rozwiązań problemów, z którymi do tej pory nie mieliśmy do czynienia.

– W Gdyni doskonale zdajemy sobie sprawę jak ważną i niezwykle delikatną materią jest zdrowie psychiczne – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Nigdy wcześniej nie musieliśmy się mierzyć z tak trudną rzeczywistością. Jesteśmy zmęczeni wojną, epidemią koronawirusa, coraz więcej osób potrzebuje profesjonalnego wsparcia. Potrzebne są rozwiązania długofalowe. Dlatego w Gdyni tak wiele robimy w zakresie pomocy dla uczniów, nauczycieli, rodziców, całej społeczności szkolnej. Nasi psychologowie, specjaliści z Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz Zespołu Wsparcia dla Oświaty, pracują nad dobrymi praktykami w zakresie wsparcia i za te działania z pewnością zasługują na szczere podziękowania.

Ostatnie spotkanie, zrealizowane w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, zgromadziło rekordową liczbę osób – ponad pięćdziesięciu specjalistów, reprezentujących praktycznie wszystkie szkoły w mieście.

– To spotkanie jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom środowiska edukacyjnego – mówi Wojciech Jankowski, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, pomysłodawca i organizator działań. – Dziś pierwsze z cyklu spotkań psychologów i pedagogów gdyńskich placówek oświatowych, którzy chcą porozmawiać o swoich problemach, podszkolić się w tematach, które są dla nich nowe bądź trudne. Mamy dziś tu bardzo dużą frekwencję.

Zajęcia dla specjalistów prowadzili profesjonaliści z dużym doświadczeniem.

– Spotykamy się tu, aby wypracować taką formułę miejsca, przestrzeni, która będzie służyła wzajemnej wymianie doświadczeń i poszukiwaniu rozwiązań – mówi Lucyna Lewandowska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1, która prowadziła spotkanie. – Wyobrażamy to sobie jako cykl spotkań, odbywających się z pewną określoną częstotliwością, poświęconych wymianie doświadczeń w budowaniu relacji i edukacji.

Inicjatorką i uczestniczką wielu działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest Anna Myszka, gdyńska radna.

– Jestem ogromnie wdzięczna za tą inicjatywę – mówi radna Anna Myszka. – Głównie chodzi o to, aby wymienić się doświadczeniem, pokazać swoje dobre praktyki i wesprzeć środowisko edukacyjne. Zdajemy sobie sprawę, ze praca ta jest w obecnym czasie trudna, więc takie wsparcie jest bardzo potrzebne. Dla mnie ogromna satysfakcja, że udało się właśnie Gdyńskiemu Ośrodkowi Doskonalenia Nauczycieli tego typu spotkanie przygotować.

Kolejne działania wspierające dla psychologów szkolnych już wkrótce. Walkę o zdrowie psychiczne najmłodszych w Gdyni wspiera Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oferuje cykliczne wsparcie dla psychologów szkolnych // fot. Filip Śmigielski


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek