Uczniowie zebrali pół tony groszy - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Uczniowie zebrali pół tony groszy

22
luty
Uczniowie zebrali pół tony groszy

Blisko pół tony groszy zebrały nasze szkoły w trakcie akcji Uczniowska Góra Grosza. Uczniowie 13 szkół z Gdyni w ten sposób wsparli swoje Uczniowskie Budżety Obywatelskie.

Hanna Wcisło i Stanisław Korycki , uczniowie I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w ubiegłym roku szkolnym poprowadzili pierwszą edycję Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego (UBO). Projekt był realizowany w ramach pierwszej praktycznej olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Wtedy wzięły w niej udział dwie szkoły, a do tegorocznej edycji zgłosiło się już 26 szkół. Kluczowym założeniem projektu jest aktywizacja młodzieży do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Uczniowski Budżet Obywatelski jest to projekt, podczas którego uczniowie i uczennice zgłaszają pomysły, tworzą projekty, a następnie w głosowaniu sami wybierają te, które ich zdaniem są najbardziej atrakcyjne i potrzebne. I to właśnie te uczniowskie budżety mają wesprzeć pieniądze zebrane podczas Uczniowskiej Góry Grosza, kolejnej akcji zainicjowanej przez uczniów I ALO.

– To naprawdę genialna akcja młodych obywateli Gdyni. Gratuluję Hannie i Stanisławowi pomysłu, dziękuję za zaangażowanie i profesjonalne przygotowanie inicjatyw. Ci młodzi ludzie przeprowadzili wyjątkową lekcję partycypacji społecznej w Gdyni. Szkołom, które biorą w nich udział życzę powodzenia w dalszej drodze do zrealizowania pomysłów w ramach budżetów uczniowskich. Z żywym zainteresowaniem, podobnie jak mieszkańcy Gdyni, będę śledził jakie pomysły spotkają się z uznaniem szkolnych społeczności – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Zbiórki udało się przeprowadzić w 13 szkołach w Gdyni. Łącznie zebrano 8064, 26 zł. Absolutnym rekordzistą okazał się Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2. Tam zebrano 138,7 kg drobniaków co dało 2151,99 zł. Pełna lista szkół i ich wyników znajduje się poniżej. Cała akcja, jak podkreślają organizatorzy, udała się dzięki współpracy z Fundacją „Adaptacja”. Zorganizowała ona firmę ochroniarską do odbioru monet, z której skorzystało 10 szkół. Łączna waga monet to około 500 kg, a liczenie ich zajęło sześć godzin dwóm bankowym liczarkom.

– Szkoły szukają różnych sposobów na pozyskanie dodatkowych pieniędzy. Wspierają ich np. Rady Rodziców tak jak to miało miejsce w I ALO czy SP 31. Uczniowie robią zbiórki na zrzutka.pl czy organizują kiermasze. Do 24 lutego trwa pisanie projektów, podobnie jak przy budżecie obywatelskim zrobiliśmy maraton pisania projektów. Pomysłowość uczniów w wymyślaniu projektów jest niesamowita. W ubiegłym roku w SP31 dzieci składały swoje pomysły w dwóch grupach klasy 1-3 i 4-8. U dzieci młodszych wygrała kula dyskotekowa, a u starszych ławy ze stołami do spędzania przerw na świeżym powietrzu – relacjonują Stanisław Korycki i Hanna Wcisło, pomysłodawcy inicjatyw.

Jakich przykładowych pomysłów w ramach UBO możemy się spodziewać? Jak wyliczają pomysłodawcy to np.: zakup cymbergaja, stołu do ping-ponga, piłkarzyków czy innych gier, nowa podłoga na korytarzu, pufy, strefy relaksu, a nawet zakup obrotowych krzeseł do sal lekcyjnych.

Przypomnijmy, że każda szkoła, która dołączyła do UBO na start otrzymała 1000 zł od Wydziału Edukacji. „Uczniowski Budżet Obywatelski” organizowany jest przy wsparciu partnera strategicznego Fundacji Adaptacja oraz partnerów merytorycznych Laboratorium Innowacji Społecznych, w tym Wymiennikowni – Młodzieżowego Centrum Innowacji Społecznych i Designu, portalu Esencja Gdyni oraz Wydziału Edukacji w Gdyni. Informacji na temat tych wydarzeń można szukać m.in. na facebooku UBO.

Wyniki zbiórek w ramach Uczniowskiej Góry Grosza


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek