Posiłek w szkole i w domu dla kolejnej placówki - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Posiłek w szkole i w domu dla kolejnej placówki

31
lipiec
Posiłek w szkole i w domu dla kolejnej placówki

Zespół Szkół Specjalnych nr 17 – to kolejna gdyńska szkoła, która otrzymała pieniądze na modernizację kuchni w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”. Dzięki tym środkom zostanie zakupiony nowy sprzęt kuchenny. I to jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Przeważająca część uczniów szkół podstawowych w Gdyni korzysta z obiadów oferowanych przez placówki. W większości z nich posiłki są przyrządzane na miejscu.

Gdyńskie podstawówki serwują zdrowe, przygotowane z udziałem sezonowych produktów posiłki, planowane zgodnie z najnowszymi zaleceniami dietetyków. Większość szkół wyposażona jest w nowoczesne kuchnie ze sprzętem, który pozwalaj na wykonywanie zaawansowanych procesów kulinarnych. Dlatego obiady powstają od podstaw, a uczniowie mogą również delektować się pieczonymi na miejscu ciastami, bądź sezonowymi owocami przechowywanymi w nowoczesnych zamrażarkach.
W tym roku szkolnym do grona szkół z nowoczesnymi kuchniami dołączy Zespół Szkół Specjalnych nr 17, w którym uczy się ponad 200 dzieci, a aż 170 z nich korzysta na miejscu z wyżywienia. Placówka otrzymała właśnie 100 tysięcy złotych na sprzęt kuchenny, 80 tysięcy to fundusze z programu, 20 tys. wynosi natomiast wkład własny gminy.

– Zespół Szkół Specjalnych to kolejna placówka, której w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu” przekazujemy środki na modernizację kuchni i zakup nowoczesnych sprzętów kuchennych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Pozwolą one na poprawę warunków, w jakich powstają posiłki oraz, mam nadzieję, otworzą nowe możliwości profesjonalistom, którzy te posiłki przygotowują. W ubiegłym roku zmodernizowaliśmy kuchnię aż w sześciu szkołach podstawowych. W Gdyni kładziemy duży nacisk na profilaktykę otyłości. Odpowiednio zbilansowana dieta i zdrowe, dobrze skomponowane posiłki są niezwykle ważne w przypadku najmłodszych gdynianek i gdynian, którzy większość dnia spędzają w szkole.

W Zespole Szkół Specjalnych nr 17 już zaplanowano, że z pozyskanych środków zostanie kupiona m.in. nowa kuchnia, nowoczesne, elektryczne patelnie, duża zamrażarka oraz zmywarka do naczyń, bo poprzednia zaczęła odmawiać posłuszeństwa.

– Bardzo się cieszymy, że nasze potrzeby są rozumiane przez samorząd i zawsze otrzymujemy to, czego potrzebujemy – podkreśla Jolanta Tomporowska, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 17. – W naszej szkole mamy dużo dzieci z nietolerancją pokarmową, dlatego bardzo się staramy, aby nasze posiłki były jak najlepszej jakości oraz odpowiadały wymogom dietetyków. Przy okazji są one bardzo smaczne. Dzieci uwielbiają nasze kotleciki indycze, do których mięso jest mielone na miejscu, a powstają one z sekretnego przepisu naszych pań kucharek.

Kuchnia w tym zespole zostanie zmodernizowana jeszcze przed pierwszym września. W ramach programu, do gdyńskich podstawówek trafiło tylko w roku ubiegłym 406 788 złotych, z przeznaczeniem na zadania, obejmujące dopasowanie i poprawę standardów stołówek (zarówno kuchni jak i jadalni) obecnie funkcjonujących placówek szkolnych. Pieniądze otrzymały szkoły podstawowe: „40” „26”, „29”, „35”, „20” i „39”.

fot.: Zdjęcie archiwalne z ZSS 17 // fot. Filip Śmigielski


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek