"Posadź drzewo" - uczniowie zazieleniają Gdynię - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

“Posadź drzewo” – uczniowie zazieleniają Gdynię

22
kwiecień
“Posadź drzewo” – uczniowie zazieleniają Gdynię

W ubiegłym roku gdyńscy uczniowie po raz pierwszy mieli szansę zdecydować o tym, które miejsca w mieście powinny się zazielenić. Mogli to zrobić dzięki aplikacji Gdynia.pl. W środę, 13 kwietnia rozpoczęły się pierwsze nasadzenia w ramach projektu „Posadź drzewo”.

„Posadź drzewo” to projekt edukacyjny, który został zainicjowany w ubiegłym roku. Jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Wyjątkową aktywnością w ramach akcji wykazała się Szkoła Podstawowa nr 31 im. Synów Pułku przy ul. Chylońskiej 227. Uczniowie prosili o nasadzenie drzew na terenie ich podstawówki. Uzasadniali, że dzieki temu to miejsce będzie jeszcze piękniejsze.

– Ten projekt to bardzo wartościowa inicjatywa. Pozwoliliśmy młodym ludziom decydować o otaczającej ich przestrzeni. Skupili się na miejscach, w których spędzają najwięcej czasu, czyli na szkołach i swoich dzielnicach. Oprócz informowania o zmianach klimatu projekt włącza najmłodszych mieszkańców w proces partycypacji obywatelskiej, ale też troski o przestrzeń wspólną. Cieszę się, że młodzi zdecydowali się wziąć udział w akcji. Ich głos jest bardzo ważny – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Jednym z elementów projektu jest kampania edukacyjna. W czerwcu ubiegłego roku we wszystkich gdyńskich szkołach nauczyciele zorganizowali lekcje tematyczne m.in. o sposobach łagodzenia zmian klimatycznych – najprostszym z nich jest właśnie sadzenie drzew. Wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne, uczniowie zostali także włączeni w proces decydowania o tym, gdzie w mieście zasadzić drzewo. Wszystko dzięki aplikacji Gdynia.pl, w której pojawił się moduł „Posadź drzewo”. To tam można było zgłaszać lokalizacje nowych nasadzeń. Ostatnim etapem, który właśnie jest realizowany, zajmuje się ogrodnik miasta. Jego współpracownicy nasadzą drzewa we wskazanych przez uczniów lokalizacjach.

– Nowoczesne technologie pomagają nam dostarczać coraz więcej e-usług naszym mieszkańcom. I tak samo było tym razem, jednak oferta skierowana została przede wszystkim do najmłodszych gdynian. Każdy uczeń gdyńskiej szkoły posiadający aktywne Konto Mieszkańca mógł zgłosić do nas swoje propozycje lokalizacji nasadzeń dla nowych drzew – wyjaśnia Małgorzata Czaja, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. otwartych danych. – Zgłoszenie trafiało do naszego systemu, po wstępnej weryfikacji mieliśmy listę najbardziej popularnych lokalizacji wskazanych przez gdyńskich uczniów. Lokalizacje były najróżniejsze, ale dzięki informacjom od ich autorów, możemy w przyszłości tak realizować nasadzenia, aby odpowiedzieć na realne potrzeby naszych mieszkańców, również tych najmłodszych.

Podczas dzisiejszego wydarzenia posadzono osiem drzew – w Szkole Podstawowej nr 31. Teren szkoły ozdobią wiśnie piłkowane, czyli inaczej wiśnie japońskie, które w porze kwitnienia obsypują się biało-różowymi płatkami. Młodzi ludzie będą mogli także podglądać, jak rośnie miłorząb dwuklapowy, klon strzępiastokory czy paulownia omszona, która w kulturze wschodu uznawana jest za drzewo przynoszące szczęście i rośnie wyjątkowo szybko. Kolejne nasadzenia pojawią się w różnych częściach miasta – np. w okolicach ulic Ornej i Nowodworcowej czy Jana Brzechwy. Łącznie w Gdyni przybędzie 100 nowych drzew. A to nie koniec, bo planowana jest druga edycja projektu.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek