Podsumowanie wakacyjnej edycji staży zawodowych w ramach projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni – ucz się, doświadczaj, pracuj”
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku 2020, a co za tym idzie czas wszelkich podsumowań. Pandemia COVID-19 zweryfikowała bardzo wiele planów i zamiarów na praktycznie wszystkich płaszczyznach naszego życia – zarówno zawodowego jak i prywatnego. Z wielu aktywności musieliśmy zrezygnować, wiele spraw przysłowiowo „nie wypaliło”, jeszcze inne wydawały się być niemożliwe do zrealizowania. Nie inaczej było z organizacją staży zawodowych – już w marcu, kiedy epidemia zaczęła zadomawiać się w naszym życiu, martwiliśmy się bardzo tym, jak poradzimy sobie z realizacją staży latem, i czy w ogóle do nich dojdzie. Szczęśliwie, obawy nasze były na wyrost – wirus próbował, ale całkowicie nie pokrzyżował naszych projektowych planów 😊
Dzięki wytężonej pracy zarówno naszej (czyli Zespołu Projektu) jak i Szkolnych Opiekunów Projektu, udało nam się skierować na staże blisko 300 uczniów. Sporą trudnością było w tym roku rozlokowanie uczniów w firmach chętnych na przyjęcie stażystów – wszystko musiało odbywać się w nowym reżimie sanitarnym, z zachowaniem wszystkich możliwych środków bezpieczeństwa.
Znakiem całkiem nowych, pandemicznych czasów okazała się więc nie tylko praca zdalna, ale również zdalne staże. Dzięki dobrej woli i uprzejmości współpracujących z nami biur rachunkowych, uczniowie Zespołu Szkół Administracyjno – Ekonomicznych mogli zrealizować swoją praktykę właśnie w takiej formie. Natomiast uczniowie kształcący się w Zespole Szkół Hotelarsko – Gastronomicznych mieli okazję przekonać się na własnej skórze, jak wygląda obsługa hotelowego gościa w reżimie sanitarnym – nauka bezcenna, ale miejmy nadzieję, że przyszłorocznych stażystów już takie doświadczenia ominą 😊 Bez względu na stan zagrożenia epidemicznego, pojazdy, wszelkiej maści urządzenia i systemy, a także sieci potrzebują profesjonalnego serwisu – tutaj wspaniale sprawdzili się nasi stażyści z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 oraz Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych. Nad transportem towarów małych i dużych, w miarę swoich możliwości czuwali technicy logistycy i technicy spedytorzy z Zespołu Szkół Ekologiczno – Transportowych.
W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować firmom, które dały szansę naszym uczniom na oswojenie się z zawodem pod swoimi skrzydłami – żadna, nawet najwspanialej wyposażona szkolna pracownia nie odda atmosfery i specyfiki pracy, do jakiej kształcą się uczniowie. Wielką przyjemnością było dla nas czytanie pozytywnych opinii na temat naszej młodzieży. Równie przyjemnie było słyszeć od uczniów, jak wiele się nauczyli, i w jak wspaniałej atmosferze przyszło im praktykować. Ogromnie dziękujemy, za okazane zaufanie.
I chociaż nowe doświadczenia zawodowe na pewno były dla wszystkich bezcenne, nie możemy nie wspomnieć o kwestiach finansowych. Każdy uczeń po zakończeniu stażu otrzymał stypendium w kwocie 1033,68 zł. Ci uczniowie, którzy przestawili odpowiednie dokumenty otrzymali również zwrot kosztów dojazdu. W tym roku, na stypendia wydaliśmy z budżetu projektu 294 598,80 zł.
Jest takie powiedzenie, że kiedy los daje ci cytryny powinieneś zrobić z nich lemoniadę. Rok 2020 dał nam mnóstwo tych kwaśnych owoców, które udało nam się przemienić w pyszny napój osłodzony dobrymi emocjami, zadowoleniem pracodawców oraz dumą z wychowanków gdyńskich szkół zawodowych. Wycisnęliśmy z tych przysłowiowych cytryn mnóstwo nowych, świeżych pomysłów, które zostaną z nami na kolejne lata. Reasumując, nie taki ten 2020 straszny 😊
Kończymy apelem, zdawać by się mogło, że już dość standardowym. Dbajcie o siebie i najbliższych – noście maseczki, myjcie ręce. Wierzymy mocno, że trzymanie rygoru sanitarnego dziś sprawi, że w przyszłym roku wszystko wróci do normy 😊 Do zobaczenia na stażach zawodowych w roku 2021!
Z serdecznymi pozdrowieniami,
Zespół Projektu