Pierwszy ważny egzamin przed ósmoklasistami - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Pierwszy ważny egzamin przed ósmoklasistami

24
maj
Pierwszy ważny egzamin przed ósmoklasistami

Blisko trzy tysiące gdyńskich ósmoklasistów pisze dziś pierwszy życiu ważny egzamin. Punktualnie o godzinie 9 rozpoczną się zmagania z językiem polskim, jutro kolej na matematykę, w czwartek – na język obcy nowożytny. Aby ukończyć szkołę podstawową, do egzaminu muszą przystąpić wszyscy uczniowie, ale bez obaw – równocześnie w całej Polsce wszyscy ósmoklasiści zdają ten egzamin.

Dziś mamy ważny dzień dla 2783 ósmoklasistów. Pierwsza cześć egzaminu rozpocznie się we wtorek, 24 maja od języka polskiego. W środę, 25 maja ósmoklasiści przystąpią do testu z matematyki. Egzaminy te potrwają odpowiednio 120 i 100 minut. Egzaminacyjny maraton zakończy się w czwartek, 26 maja, kiedy ósmoklasiści zmierzą się z językiem obcym nowożytnym. Ta część potrwa 90 minut. Życzenia naszym ósmoklasistom złożył Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

 

– Drogie Ósmoklasistki, Drodzy Ósmoklasiści, przed Wami nie małe wyzwanie. To pierwszy z egzaminów z jakimi będziecie się mierzyć. Na tą chwilę pracowaliście przez osiem lat, od momentu gdy po raz pierwszy przekroczyliście progi Waszej szkoły. – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia – Z tej okazji życzę Wam przede wszystkim cierpliwości i ogromnej wiary w swoje możliwości. Jestem przekonany, że wszystko pójdzie po Waszej myśli. Powodzenia.

Do egzaminu przystąpią ósmoklasiści z 40 gdyńskich szkół podstawowych. Arkusze zwierają zarówno pytania otwarte, jak i zamknięte. Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez właściwą okręgową komisję egzaminacyjną. Uczniowie poznają je 1 lipca br., tydzień później – przed 8 lipca otrzymają zaświadczenia o wynikach procentowych, które są niezbędne przy rekrutacji do szkół średnich.

Przypomnijmy, że przy wyborze szkoły średniej nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że uczniowie mogą wybrać dowolną szkołę , czy to w miejscu swojego zamieszkania, czy poza nim. W Gdyni uczniowie mogą wskazać w tym roku aż 5 preferowanych szkół, a w nich nieograniczoną liczbę oddziałów.
O szkołach średnich oraz progach punktowych jakie w nich obowiązywały w trakcie zeszłorocznej rekrutacji pisaliśmy tutaj
Te, które będą obowiązywać w tym roku, poznamy dopiero po zakończeniu rekrutacji.

W ubiegłym roku, mimo pandemii, nasi ósmoklasiści wypadli doskonale zarówno w skali województwa, jak i kraju. Zdecydowanie najpopularniejszy był język angielski. I tu gdynianie wypadli świetnie – ze średnim wynikiem 78% (przy 65% w województwie pomorskim i 66% w kraju). Z kolei średni wynik, jaki uzyskali z języka polskiego to 64% (przy 58% w województwie pomorskim i 60% w kraju). Najsłabiej wypadł egzamin z królowej nauk – matematyki. Gdynianie zdali go ze średnim wynikiem 55% (przy 46% w województwie pomorskim i 47% w kraju). Część uczniów z Gdyni na egzaminie wybrała też język niemiecki – i tu średni wynik, jaki osiągnęli, to 44%.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek