Pierwsze wyniki rekrutacji w Gdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Pierwsze wyniki rekrutacji w Gdyni

21
lipiec
Pierwsze wyniki rekrutacji w Gdyni

Zwiększona liczebność oddziałów w IX Liceum Ogólnokształcącym, dodatkowa klasa w niezwykle popularnym Technikum Gastronomicznym oraz czynna od godziny 8 do 20 infolinia, pod numerem której rodzice otrzymają wszelkie potrzebne informacje – to decyzje, które zapadły jeszcze przed oficjalnymi wynikami rekrutacji do szkół średnich w Gdyni. Dziś zostaną ogłoszone listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Tymczasem gdyński samorząd już zapowiada kolejne decyzje, które pomogą gdyńskim uczniom dostać się do wymarzonych szkół.

Dziś ważny dzień dla ósmoklasistów i ich rodziców. Szkoły średnie ogłoszą listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

Dla gdyńskich uczniów rekrutacja jest trudna z dwóch powodów.

Po pierwsze, szkoły podstawowe kończy większa niż zazwyczaj liczba uczniów, co jest wynikiem rządowych reform edukacji i równoczesnego posłania do szkół dzieci z dwóch roczników.

Po drugie z każdym rokiem rośnie zainteresowanie młodych mieszkańców gmin ościennych nauką w Gdyni. I nic dziwnego – w ostatnich latach uczniowie gdyńskich szkół średnich osiągali jedne z najwyższych wyników w kraju, a w roku bieżącym byli najlepsi. Przepisy oświatowe nie pozwalają jednak na preferowanie mieszkańców miasta, w którym odbywa się rekrutacja.

– Około połowa liczby tegorocznych kandydatek i kandydatów do naszych szkół, to mieszkańcy sąsiednich gmin – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Cieszy nas tak duże zaufanie do naszego systemu edukacyjnego, który na pewno jest wyjątkowy. Jednak jako samorząd, musimy zrobić wszystko, aby zadbać przede wszystkim o gdynianki i gdynian, którzy nie mogą być pokrzywdzeni nieprzemyślanymi reformami rządowymi i mają prawo do jak najlepszej edukacji w swoim mieście. Dlatego w pierwszej kolejności postaramy się otworzyć dodatkowe klasy w szkołach, do których kandyduje jak najwięcej naszej młodzieży.

Zwiększanie liczby oddziałów, nie we wszystkich szkołach jest jednak możliwe, przede wszystkim ze względu na warunki lokalowe oraz liczbę nauczycieli, których nie tylko w Gdyni, ale w całej Polsce wciąż ubywa.

W tym roku, jeszcze przed ogłoszeniem wstępnych wyników, udało się utworzyć oddział w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych w Technikum Gastronomicznym, które jest jednym z najlepszych techników w regionie.
Zapadła też decyzja, o zwiększeniu liczby oddziałów w cieszącym się dużą popularnością wśród kandydatów IX Liceum Ogólnokształcącym.

Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych nastąpi 19 lipca 2023 r. od godz. 13.00


Wątpliwości można będzie rozwiać dzwoniąc pod numer miejskiej Infolinii 58 626 26 26, która przez najbliższe 3 dni wydłuża pracę do godziny 20.

O dalszych krokach, które należy przedsięwziąć w rekrutacji przeczytacie w artykule: “Szkoły średnie publikują listy kandydatów – co dalej?”.

 

fot.: IX Liceum Ogólnokształcące przyjmie więcej uczniów, niż pierwotnie planowano // fot. Filip Śmigielski


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek