PGE zaprasza do gdańskiego ZOO na wystawę fotografii „Dolina Biebrzy” - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

PGE zaprasza do gdańskiego ZOO na wystawę fotografii „Dolina Biebrzy”

02
czerwiec
PGE zaprasza do gdańskiego ZOO na wystawę fotografii „Dolina Biebrzy”

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym dostępna jest wystawa fotografii pt.: „DOLINA BIEBRZY. Biebrzański Park Narodowy w obiektywie pracowników PGE”, która będzie dostępna do 30 czerwca 2022 r.

Wystawa pt. „Dolina Biebrzy” składa się z trzydziestu sześciu fotografii prezentujących piękno unikalnej fauny i flory rozlewiska rzeki Biebrzy. Zdjęcia zostały wykonane przez pracowników Grupy PGE podczas warsztatów fotograficznych w plenerze w Biebrzańskim Parku Narodowym, wiosną 2021 roku. Ekspozycja została po raz pierwszy zaprezentowana w październiku 2021 roku
w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a po zimowej przerwie, wyruszyła w trasę i obecnie można ją oglądać w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.

 

Gdański Ogród Zoologiczny szczyci się pięknym położeniem w sąsiedztwie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, staramy się propagować nie tylko świadomość ekologiczną dotyczącą dzikich gatunków egzotycznych, ale również dbałość o lokalną bioróżnorodność. Uwrażliwianie na obserwację przyrody wokół nas oraz jej piękno i rolę w naszym codziennym życiu to jedna z kluczowych misji współczesnych ogrodów. Fotografie, ukazujące często trudne do zaobserwowania na żywo momenty z życia zwierząt i roślin, to wspaniałe narzędzie do realizacji tej misji – powiedziała Katarzyna Bartosz, kierownik Działu Edukacji Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

 

Wystawa „Dolina Biebrzy” dostępna jest także na stałe przy siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu-Twierdzy. W Gdańsku wystawa będzie gościć do 30 czerwca.

Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce i chroni najbardziej rozległe oraz najlepiej zachowane torfowiska w Europie Środkowej. Zalicza się także do jednych z najdzikszych zakątków Polski. Od 1993 roku Park chroni i obejmuje swym zasięgiem niemal całą bagienną dolinę rzeki Biebrzy.
W 1995 r. Biebrzański Park Narodowy został wpisany na listę siedlisk Konwencji RAMSAR, tj. najcenniejszych na świecie mokradeł. Właśnie te środowiska,
na równi z lasami, warunkują stabilność życia na ziemi. Bagna to nie tylko banki bioróżnorodności. Magazynują i oczyszczają olbrzymie ilości wody. Wpływają korzystnie na nasz klimat lokalny, a przez zatrzymywanie węgla w torfie ograniczają niekorzystne ocieplanie się klimatu globalnego.

 

Krajobraz biebrzański charakteryzuje się otwartymi przestrzeniami, bezkresem łąk i turzycowisk, z wysepkami wierzb i leśnych grądzików. W dolinie Biebrzy zachowała się unikalna różnorodność gatunkowa roślin i zwierząt, a bagna biebrzańskie są nazywane „ptasim rajem”. Są ważnym miejscem gniazdowania, żerowania i odpoczynku ptaków, zwłaszcza wodno-błotnych. Zaobserwowano tu niemal 70% awifauny Polski. W Parku występuje kilka rodzin wilków, spotykane są rysie, bobry, wydry i ostatnio także żubry. Królem mokradeł jest łoś. Biebrzańska populacja tych zwierząt jest największą w Polsce i liczy w Parku około 600 osobników.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek