Otwarte serca gdynian dla wojennych dzieci - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Otwarte serca gdynian dla wojennych dzieci

28
lipiec
Otwarte serca gdynian dla wojennych dzieci

Łzy wzruszenia i dużo pozytywnych emocji towarzyszyło wizycie małych gości z Żytomierza, którzy zawitali do Spilno Gdynia. Trzydzieścioro przybyszy to dzieci żołnierzy ukraińskich, którzy walczą bądź zginęli na froncie w Ukrainie. Wakacje dla najmłodszych zorganizowali nauczyciele z III Liceum Ogólnokształcącego i harcerze, a o miłe wrażenia z pobytu zadbało wiele gdyńskich instytucji.

Dzieci z partnerskiego dla Gdyni Żytomierza, wypoczywały w stanicy harcerskiej w Szklanej Hucie. Do Gdyni przyjechały na jeden dzień. Dzięki ogromnej życzliwości osób zarządzających gdyńskimi instytucjami, mogły odwiedzić Akwarium Gdyńskie, Centrum Nauki Experyment i wziąć udział w warsztatach przyjaźni, które zorganizowało dla nich Spilno Gdynia.

– W sposób szczególny staramy się zaopiekować najmłodszymi, których wojna doświadczyła w niezwykle okrutny sposób – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Od początku konfliktu w Ukrainie, w działania na rzecz jej ofiar włącza się całe środowisko edukacyjne: dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i rodzice. To dowód na to, jak wielkie mamy serca. Spilno Gdynia to takie miejsce, w którym każdy, kto zawita do naszego miasta, powinien poczuć się zaopiekowany.

Dzieci, które przyjechały na wakacje do naszego kraju, od wielu miesięcy żyją w cieniu wojny. Część z nich doświadczyła utraty najbliższych. O to, aby mogły choć na chwilę zapomnieć o trudnej codzienności, zadbali nauczyciele III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

– Ta wojna od samego początku dotyka nas osobiście, ponieważ w naszej szkole mamy ukraińskich uczniów, tym bardziej więc nie mogliśmy zostać obojętni – mówi Anna Rzepa, nauczycielka z III LO. – Od początku współpracujemy z Fundacją United All na Ukrainie, której przedstawiciel, Siergiej Geleta, jest z nami w stałym kontakcie i informuje nas o wszystkich potrzebach. Dzięki otwartości mieszkańców naszego miasta i regionu, dzieci, które są niewinnymi ofiarami tej okrutnej wojny, mogły u nas odpocząć i choć przez pewien czas celebrować normalne dzieciństwo.

Ukraińskich gości przyjęli harcerze z ZHP w Lęborku, pod przywództwem Konrada Chmiela. Gdyńskie Instytucje z kolei zadbały o uatrakcyjnienie ich pobytu.

– Z wielką przyjemnością gościliśmy małych przybyszy, dla których przygotowaliśmy warsztaty opowiadające o przyjaźni między naszymi krajami – opowiada Iryna Griniszak, koordynator Spilno Gdynia. – Dzieci bawiły się świetnie, część z nich próbowała porozumiewać się po polsku. W podziękowaniu dostaliśmy od nich przepiękne ukraińskie lalki, które zostaną z nami w Spilno i będą przypominać nam tę wizytę.

Warsztaty dla ukraińskich gości w Spilno Gdynia prowadziła Magdalena Turkiewicz z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty, z udziałem Krzysztofa i Wojciecha Jankowskich, którzy, jak na historyków przystało, w fascynujący sposób opowiedzieli dzieciom historię naszego miasta.

– Na pewno was nie zapomnimy! – obiecały dzieci, a my liczymy, że będą mogły w swoim kraju dorastać bezpiecznie.

fot.: Dzieci z Żytomierza wzięły udział w warsztatach w Spilno // fot. Spilno Gdynia


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek