Otwarte dane na straży klimatu
Od sześciu lat miasto Gdynia udostępnia publicznie zbiory danych otwartych na portalu otwartedane.gdynia.pl. do tej pory posłużyły do stworzenia aplikacji mobilnej, stawały się podstawą do badań naukowych czy po prostu pomagały informować o naszym mieście i tym co się w nim dzieje. Teraz stały się podstawą projektu, który realnie pomógł zaoszczędzić miastu ponad 800 tysięcy złotych! Otwarte dane to przede wszystkim ustandaryzowane informacje pogrupowane według kategorii m.in. takich jak środowisko, transport, edukacja czy budownictwo. Pozyskiwane są od różnych dostawców między innymi takich jak Urząd Miasta Gdyni, Zarząd Dróg i Zieleni, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Wydział Edukacji czy Zarząd Komunikacji Miejskiej.
– Otwarte dane to podstawa dobrze funkcjonującego samorządu. Ich analiza pomaga kreować innowacje, a co za tym idzie sprzyja podnoszeniu jakości życia. Zbiór z roku na rok staje się coraz bogatszy, a co za tym idzie może pomagać w poszukiwaniu nowych rozwiązań dla wyzwań jakie przed nami stoją. Otwarte dane to też sposób na opisywanie miasta – widzimy wiele wskaźników pokazujących twarde dane świadczące o procesach służących poprawie stanu środowiska i na bieżąco możemy śledzić zachodzące w mieście cały czas procesy – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Wynik konkursu „Strażnicy Energii i Klimatu” pokazuje nie tylko jak w łatwy sposób oszczędzać media i pieniądze, ale także jak ważna dla młodych ludzi jest ta kwestia.
W ramach projektu „Strażnicy Energii i Klimatu” szkoły biorą udział w wyzwaniach mających na celu oszczędności w zużyciu elektryczności, energii cieplnej czy wody. W ramach projektu uczniowie podjęli działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej, a w szczególności takich , które pozwolą na ograniczenie zużycia energii cieplnej, energii elektrycznej oraz wody w szkołach. Uczestnicy otrzymali zestaw wskazówek, w jaki sposób mogą mieć wpływ na zmniejszenie zużycia mediów w szkołach. Oszczędności sprawdzane są w prosty sposób: zbiory danych dotyczące zużycia wspomnianych mediów w szkołach z lat poprzednich porównuje się z danymi z tego roku. Z zebranych danych za luty, marzec i kwiecień szkoły otrzymały zwroty w postaci 50% wypracowanych oszczędności. Dotychczasowa kwota oszczędności wyniosła ponad 800000 zł, a suma nagród wyniosła blisko 350 tys. zł. Jest to kwota wynikająca z porównania zużycia mediów w analogicznym czasie w roku 2019. Różnice są też efektem wdrożonych przez miasto działań mających na celu poprawę termoizolacji wielu placówek szkolnych od 2019 roku. Szkoły poczyniły już pierwsze wydatki z nagród takie jak zakup nagród dla uczniów, monitorów, tablic interaktywnych czy drukarek.
– Wykorzystanie nowoczesnych technologii do zdalnego odczytu danych daje nam nowe możliwości wykorzystania danych. Dzięki takiemu podejściu możemy obserwować zużycie mediów oraz reagować na bieżąco wdrażając szereg działań mających na celu ograniczenie ich zużycia. Tego typu projekty mają duży wpływ edukacyjny i pozwalają zwrócić uwagę na nasze codzienne decyzje – mówi Małgorzata Czaja, pełnomocnik prezydenta ds. otwartych danych.
Wśród otwartych danych dużą popularnością cieszą się dane na przykład dotyczące ruchu miejskiego. W zbiorach znajdują się np. informacje o ilości aut zarejestrowanych w Gdyni, również tych elektrycznych, liczbie pasażerów przewożonych komunikacją miejską, liczbie pojazdów we flocie komunikacji miejskiej, ilości drzew sadzonych w mieście czy takie najbardziej rozpowszechniane dotyczące ilości urodzeń, liczbie mieszkańców itp. Na bazie tych danych powstają nie tylko komercyjne rozwiązania jak aplikacja Przyjazdy.pl, który ułatwia korzystanie z komunikacji miejskiej w Polsce. ale także aplikacje tworzone przez naszych uczniów. Młodzież z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych stworzyła na bazie otwartych danych aplikację MOVE IT, dzięki której mieszkańcy mogli jeszcze lepiej zaplanować swoją podróż autobusami monitorując na bieżąco ich spóźnienia.