Menu górne

Kategoria

Orszak św. Łucji w magistracie

Orszak św. Łucji w magistracie

Mroki jednej z najdłuższych nocy w roku rozświetla procesja dziewcząt ubranych na biało. Prowadzi je św. Łucja, patronka światła. W Gdyni, pochodzącą ze Szwecji tradycję, kultywują uczniowie II LO, którzy jak co roku odwiedzili gdyński magistrat.

Kult św. Łucji pochodzi z Włoch, jednak najbardziej okazałą oprawę ma w Szwecji, gdzie 13 grudnia organizowane są procesje na cześć patronki. Dziewczęta ubrane w białe suknie ze świecami w dłoniach przemierzają ulicę. Świątecznemu orszakowi przewodzi ubrana w koronę św. Łucja.

Gdynia też obchodzi dzień św. Łucji. Z tej okazji korytarzami Urzędu Miasta Gdyni przeszedł orszak uczniów z II LO. Przywitał ich prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydenci Marek Łucyk i Michał Guć.

Od lewej: Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i członek orszaku św. Łucji, fot. Jan Ziarnicki.

Św. Łucja pochodziła z rzymskiej rodziny z Syrakuz. We wczesnej młodości złożyła śluby czystości. Kilka lat później, kiedy rodzina zaaranżowała jej ślub, ta odmówiła. Niedoszły narzeczony doniósł władzom, że dziewczyna jest chrześcijanką. Łucja nie wyparła się swojej wiary, za co została ścięta w 304 r. za panowania cesarza Dioklecjana. Św. Łucja jest czczona, jako męczennica w kościele katolickim i prawosławnym.

 

  • Uczniowie II LO odwiedzili dzisiaj budynek urzędu, fot. Jan Ziarnicki
    Uczniowie II LO odwiedzili dzisiaj budynek urzędu, fot. Jan Ziarnicki

Wróć do listy Następny wpis