Ogrodnik Miasta zaprasza uczniów do współpracy
Już po raz ósmy dzieci i młodzież mają szansę na zaprojektowanie kwietnika w najważniejszym miejscu Gdyni – pod Urzędem Miasta przy al. Marszałka Piłsudskiego.
Konkurs „Gdynia malowana kwiatami” odbywa się od ośmiu lat. Co roku uczniowie projektują rabatę naprzeciwko urzędu przy al. Marszałka Piłsudskiego. Nagrodą główną jest realizacja danego projektu. Wybierane są dwie zwycięskie prace – jedna w kategorii klas I do III, druga w kategorii IV do VIII. Wybrana przez wydział ogrodnika praca młodszych uczniów realizowana jest w okolicach kwietnia – maja, dzieło starszych – w czerwcu. Nagrody rzeczowe przewidziano dla zdobywców miejsc od I do III oraz wyróżnionych uczniów.
– Konkurs zachęcający do zaprojektowania wspólnej przestrzeni jest dla uczniów bardzo dobrą lekcją dbania o nią. Ta inicjatywa to także budowanie świadomości ekologicznej u najmłodszych i ciekawa lekcja przyrody. Konkurs cieszy się co roku sporym zaangażowaniem społeczności szkolnej, co niewątpliwie jest ważnym argumentem do organizacji takich inicjatyw – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia i dodaje: – Jestem bardzo ciekawy zwycięskich projektów i inspiracji naszych uczniów.
Wymagania konkursowe nie są zbyt wygórowane. Młodsza grupa wykonuje pracę plastyczną w formacie 21 na 21 centymetrów, w dowolnej technice. Uczniowie klas IV-VIII przygotowują pracę na kartce A4 z projektem w formacie 21 na 21 cm oraz legendą do projektu. Tutaj wymagany jest rzut z góry oraz z pozycji pieszego.
– Gdynia jest bardzo zielonym miastem. Rośliny służą nam nie tylko do ozdoby. To pożytek dla pszczół i innych zapylaczy, to naturalny sposób oczyszczania powietrza. „Gdynia malowana kwiatami” to nie tylko konkurs, ale też lekcja edukacji ekologicznej i społecznej, bo dajemy młodym możliwość zaangażowania się w kreowanie przestrzeni publicznej. To bardzo ważne, żeby nasi mieszkańcy mieli szansę pokazać nam rozwiązania, których oczekują – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent miasta ds. rozwoju.
Starszej grupie Wydział Ogrodnika Miasta przygotował „ściągę” w postaci listy roślin, ich kolorów i wysokości. Warto do niej zajrzeć, bo wśród zaproponowanych roślin, są takie, które oblegają motyle i pszczoły jak np. jeżówki czy szałwie ozdobne. Nie brakuje w niej także traw, popularnych kwiatów rabatowych jak aksamitki (zwane też turkami) czy dalii, a nawet bluszczu. Poniżej zamieszczamy szczegółowy regulamin wraz z załącznikiem czyli listą roślin.
Terminy nadsyłania prac:
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 18 marca 2022 r.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 06 maja 2022 r.